Flash News

Bota

"Miku i mirë i vjetër", Putini i thurr lavde liderin kinez, në prag të takimit në Rusi

"Miku i mirë i vjetër", Putini i thurr lavde liderin kinez,

Vladimir Putin ka lavdëruar "mikun e mirë të vjetër" Xi Jinping në një artikull gazete të botuar në Kinë në prag të një vizite shtetërore të presidentit kinez që do të riafirmojë lidhjet e forta të liderëve dhe do t'i japë Moskës një mundësi për të theksuar se nuk ka qenë izoluar nga komuniteti global.

Të dy udhëheqësit, të cilët besohet se ndajnë një marrëdhënie të fortë personale, do të takohen kokë më kokë sot, e ndjekur nga një drekë joformale, tha zëdhënësi i Putinit, Dmitry Peskov.

Në një artikull të shkruar për një gazetë kineze të dielën, Putin mirëpriti gatishmërinë e Kinës për të luajtur atë që ai e karakterizoi si një "rol konstruktiv" në zgjidhjen e "krizës" në Ukrainë.

Presidenti rus e quajti Xi-n "mikun e tij të mirë të vjetër" dhe tha se Rusia kishte shpresa të mëdha për vizitën e tij, e para e liderit kinez në Rusi që kur Putin filloi pushtimin e tij në Ukrainë vitin e kaluar.

“Ne jemi mirënjohës për linjën e ekuilibruar të Kinës në lidhje me ngjarjet që po ndodhin në Ukrainë, për të kuptuar sfondin e tyre dhe shkaqet e vërteta. Ne mirëpresim gatishmërinë e Kinës për të luajtur një rol konstruktiv në zgjidhjen e krizës”, tha Putin.

Xi nga ana e tij botoi një artikull në Rossiiskaya Gazeta, një e përditshme e botuar nga qeveria ruse, në të cilën ai bëri thirrje për "pragmatizëm" për Ukrainën.

Ai tha se propozimi i Kinës, një dokument 12-pikësh i publikuar muajin e kaluar dhe i hedhur poshtë kryesisht nga perëndimi, përfaqëson sa të jetë e mundur unitetin e pikëpamjeve të komunitetit botëror.

Të fundit