Flash News

Bota

Miliona italianë votojnë sot për kryeministrin e ri, gjasat janë për fitoren e bllokut të djathtë

Miliona italianë votojnë sot për kryeministrin e ri, gjasat

Qendrat e votimit janë hapur për miliona italianë, që do të zgjedhin sot kryeministrin e ri të vendit. Gjasat janë që zgjedhjet të fitohen nga koalicioni i ekstremit të djathtë i udhëhequr nga Giorgia Meloni.

Më shumë se 50 milionë italianë me të drejtë vote të dielën, 4.7 milionë e të cilavë që jetojnë jashtë, do të zgjedhin përfaqësuesit e rinj të një parlamenti me 200 anëtarë për Senatin dhe 400 për Dhomën e Deputetëve.

Exit poll-et priten të dalin gjatë ditës, por rezultatet zyrtare nuk do të shpallen deri nesër. Fushata elektorale nisi gjatë verës pasi përplasjet e brendshme politike çuan në kolapsin e qeverisë së kryeministrit në largim Mario Draghi në korrik.

Giorgia Meloni, udhëheqësja e partisë së ekstremit të djathtë Fratelli d’Italia (Vëllezërit e Italisë), ka dominuar fushatën, me 25 për qind, sipas sondazhit të fundit të publikuar më 10 shtator.

Kjo do ta vendoste Melonin në rrugën e duhur për t'u bërë kryeministrja e parë femër e Italisë në krye të një koalicioni të krahut të djathtë që përfshin populistin anti-emigracion Matteo Salvini dhe Silvio Berlusconi.

Partia rivale Demokratike e udhëhequr nga Enrico Letta, me 22 për qind, nuk ka arritur të krijojë një aleancë të gjerë me partitë e tjera të qendrës dhe të majta, duke reduktuar shanset e saj për të fituar zgjedhjet.

Lëvizja Pesë Yjet e Giuseppe Conte, të cilën vëzhguesit e konsideruan një parti në gatishmëri, u votua me 13 për qind pas një fushate të fortë në jug të vendit.

Zgjedhjet italiane po zhvillohen mes një krize energjike, zhgënjimi të përhapur rreth pikëpamjeve të politikanëve dhe pyetjeve në lidhje me qëndrimin e ardhshëm të vendit ndaj Bashkimit Evropian.

Ndërkohë që koalicioni i Melonit ka mbajtur një front të bashkuar për disa politika kryesore, duke përfshirë kundërshtimin ndaj atyre që i quan "emigrantë të paligjshëm" dhe uljen e taksave, midis drejtuesve të tij janë shfaqur çarje në politikat fiskale dhe ato të jashtme.

Në frontin fiskal, Meloni ka qëndruar në linjën e Draghit duke refuzuar të rrisë borxhin rekord të Italisë, ndërsa këmbëngul në kufizimin e çmimit të gazit dhe shkëputjen e tij nga kostot e energjisë. Salvini ka një pikëpamje tjetër, duke kërkuar 30 miliardë euro (29 miliardë dollarë) më shumë borxh për të ndihmuar bizneset dhe familjet në vështirësi.

Meloni ka mbështetur me vendosmëri sanksionet kundër Moskës, ndërsa Salvini këmbënguli se ato duhet të rishikohen. Berlusconi, një mik i vjetër i presidentit Vladimir Putin, u sulmua të enjten mbrëma pasi tha se lideri rus donte vetëm të zëvendësonte presidentin ukrainas Volodymyr Zelenskyy me një qeveri “të përbërë nga njerëz të mirë”.

Burimi: AL Jazzera

Të fundit