Flash News

Bota

Ministri finlandez kërkon durim pasi Turqia tha se nuk mund të mbështesë ofertën e NATO-s

Ministri finlandez kërkon durim pasi Turqia tha se nuk mund të

Ministri i Jashtëm i Finlandës, Pekka Haavisto, ka kërkuar durim dhe bëri thirrje për një qasje hap pas hapi pasi Turqia konfirmoi se nuk mund të mbështeste ofertën e vendit në NATO.

Erdogan pretendoi se Finlanda dhe Suedia - e cila pritet gjithashtu të bëjë një përpjekje për t'u anëtarësuar në NATO - janë "shtëpia e shumë organizatave terroriste", pa dhënë detaje të mëtejshme.

Kjo mund të jetë problematike për Finlandën, pasi anëtarët aplikantë kanë nevojë për mbështetje unanime nga të 30 shtetet anëtare për të qenë në gjendje të bashkohen.

"Ne kemi nevojë për pak durim në këtë lloj procesi, nuk po ndodh brenda një dite... Le t'i marrim çështjet hap pas hapi," tha Pekka Haavisto.

Ndërkohë, SHBA tha se po punon për sqarimin e pozicionit të Turqisë për anëtarësimin e mundshëm të Suedisë dhe Finlandës në Aleancën e Atlantikut të Veriut.

Karen Donfried, Ndihmës Sekretarja për Çështjet e Evropës dhe Euroazisë, tha se tema do të diskutohet në takimin ministror të NATO-s gjatë fundjavës në Berlin.

Të fundit