Flash News

Bota

Ministri i Mbrojtjes i Ukrainës nuk kursen kritikat: Gjysma e armëve perëndimore mbërrijnë më vonë seç premtohet

Ministri i Mbrojtjes i Ukrainës nuk kursen kritikat: Gjysma e armëve

Gjysma e ndihmës ushtarake perëndimore për Kievin shpërndahet më vonë se sa ishte premtuar, gjë që pengon aftësinë e Kievit për t'u mbrojtur kundër sulmeve ruse dhe i kushton jetë ukrainasve, tha të dielën ministri i mbrojtjes i vendit, Rustem Umerov.

Ukraina, e cila po lufton me mungesën e municioneve, ka thënë për muaj të tërë se ndihma perëndimore është shumë e ngadaltë për ta arritur atë dhe se pengesat kanë pasoja reale ndërsa lufta kundër Rusisë hyn në vitin e tretë.

"Për momentin, angazhimi nuk përbën dorëzim," tha Umerov gjatë një forumi kushtuar përvjetorit të dytë të pushtimit rus.

"Pesëdhjetë për qind e zotimeve nuk janë dorëzuar në kohë," shtoi ai, shkruan The Guardian. 

Evropa ka pranuar se do të jetë shumë larg planit për të dërguar më shumë se një milion predha artilerie në vend deri në mars, në vend të kësaj duke shpresuar që të përfundojë dërgesat deri në fund të vitit.

Umerov tha se vonesa të tilla e vendosin Ukrainën në një disavantazh të mëtejshëm "kundër Rusisë, për të cilën Perëndimi ka thënë se po ndërton gjithnjë e më shumë një ekonomi luftarake.

Sipas tij, Kievi "do të humbasë njerëz, do të humbasë territore", veçanërisht duke pasur parasysh "epërsinë ajrore" të Rusisë.

Ne bëjmë çdo gjë të mundshme dhe të pamundur, por pa furnizim me kohë kjo na dëmton”, tha ai.

Kievi në javët e fundit është dobësuar nga mungesa e municioneve, me një paketë jetike ndihme prej 60 miliardë dollarësh amerikane të bllokuar nga grindjet politike në Kongresin e SHBA.

Presidenti i SHBA Joe Biden tha se pengesat kontribuan drejtpërdrejt që Ukraina të detyrohej të tërhiqej nga qyteti i vijës së parë të Avdiivka në fillim të shkurtit, duke i dhënë Rusisë fitimin e saj të parë territorial në pothuajse një vit.

Të fundit