Flash News

Bota

Ministria e shëndetësisë: Më shumë se 30,000 palestinezë janë vrarë tani në Gaza

Ministria e shëndetësisë: Më shumë se 30,000

Më shumë se 30,000 palestinezë janë vrarë tani në Gaza që nga 7 tetori, thotë ministria e shëndetësisë e drejtuar nga Hamasi.

Ky numër barazohet me rreth 1.3% të popullsisë 2.3 milionëshe të territorit, shkruan BBC. Ministria thotë se shumica e të vrarëve ishin gra dhe fëmijë.

Në përditësimin e saj ditor të enjten, ministria tha se 81 njerëz ishin vrarë në 24 orët e fundit, duke e çuar totalin në 30,035.

Numri aktual i të vdekurve ka të ngjarë të jetë shumë më i lartë pasi numërimi nuk përfshin ata që nuk kanë arritur në spitale, mes tyre mijëra njerëz ende të humbur nën rrënojat e ndërtesave të goditura nga sulmet ajrore izraelite.

Më shumë se 70,000 persona të lënduar janë regjistruar nga Ministria e Shëndetësisë e Gazës (MSH), e cila është burimi i vetëm zyrtar për viktima. Të dhënat e tij citohen nga agjencitë e OKB-së dhe institucione të tjera ndërkombëtare.

 E pyetur për vlerësimin e saj mbi numrin e viktimave dhe shkatërrimin e civilëve dhe luftëtarëve, ushtria izraelite i tha BBC-së vetëm se "numri i terroristëve të vrarë është afërsisht 10,000".

Gjysmëhëna e Kuqe Palestineze gjithashtu kontribuon me të dhëna.

Gjatë kësaj lufte ka qenë më e vështirë se kurrë të raportohen shifra për shkak të vrasjeve të tejmbushura, luftimeve brenda dhe përreth spitaleve dhe klinikave, dhe lidhjes së dobët të internetit dhe telefonit.

Megjithatë, nëse dhe kur bihet dakord për një armëpushim afatgjatë ose lufta përfundon, përpjekjet për të gjetur trupa dhe për të gjurmuar të zhdukurit duhet të lejojnë një pamje më të qartë të numrit të të vrarëve, duke përfshirë numrin e luftëtarëve. OKB-ja dhe grupet e të drejtave të njeriut, si dhe ushtria izraelite, mund të pritet që të kryejnë hetimet e tyre.

Të fundit