Bota

Nacionalizmi i vaksinave, OBSH: Bota është në prag të një dështimi katastrofik moral

Nacionalizmi i vaksinave, OBSH: Bota është në prag të

Bota është në prag të "dështimit moral katastrofik" në ndarjen e vaksinave Covid-19, tha të hënën kreu i Organizatës Botërore të Shëndetësisë, duke u kërkuar vendeve dhe prodhuesve të përhapnin doza në të gjithë botën.

Drejtori i Përgjithshëm i OBSH-së, Tedros Adhanom Ghebreyesus tha se perspektivat për shpërndarje të drejtë ishin në "rrezik serioz" ashtu si skema e saj e ndarjes së vaksinave COVAX synonte të fillonte shpërndarjen muajin tjetër.

Ai vuri në dukje 44 marrëveshje dypalëshe që u nënshkruan vitin e kaluar dhe të paktën 12 janë nënshkruar tashmë këtë vit.

"Kjo mund të vonojë dërgesat e COVAX dhe të krijojë saktësisht skenarin që COVAX është krijuar për të shmangur, grumbullime, një treg kaotik, një përgjigje të pakoordinuar dhe përçarje të vazhdueshme sociale dhe ekonomike," tha ai.

Një qasje e tillë e lë botën më të varfër dhe më të prekshëm ndaj rrezikut, tha ai në hapjen e takimit vjetor të Bordit Ekzekutiv të trupit në formatin virtual.

Në fund të fundit këto veprime vetëm do të zgjasin pandeminë, ”shtoi ai, duke u bërë thirrje vendeve të shmangin bërjen e të njëjtave gabime të bëra gjatë pandemive të H1N1 dhe HIV.

Përleshja globale për vaksina është intensifikuar ndërsa qarkullojnë variante më infektive të virusit.

Tedros tha se më shumë se 39 milion doza vaksinash ishin administruar në 49 vende me të ardhura më të larta ndërsa vetëm 25 doza ishin dhënë në një vend të varfër.

Vëzhguesit thonë se ky takim i bordit, i cili zgjat deri të martën e ardhshme, është një nga më të rëndësishmit në historinë më shumë se 70-vjeçare të agjencisë shëndetësore të KB dhe mund të formojë rolin e saj në shëndetin global shumë kohë pas mbarimit të pandemisë.

Ditari politik

Të fundit