Flash News

Bota

NATO fton zyrtarisht Suedinë dhe Finlandën që t'i bashkohen aleancës

NATO fton zyrtarisht Suedinë dhe Finlandën që t'i bashkohen

NATO ka ftuar Suedinë dhe Finlandën të bëhen anëtarë të aleancës ushtarake, thuhet në një komunikatë të botuar nga samiti i NATO-s në Madrid të mërkurën.

"Aderimi i Finlandës dhe Suedisë do t'i bëjë aleatët më të sigurt, NATO-n më të fortë dhe zonën euro-atlantike më të sigurt," thuhej në komunikatë.

Aleanca premtoi ndihmë të mëtejshme për Kievin dhe ra dakord për një paketë mbështetjeje që synon modernizimin e sektorit të mbrojtjes së vendit.

Në të njëjtën kohë, NATO vendosi të forcojë ndjeshëm parandalimin dhe mbrojtjen e saj.

"Aleatët janë zotuar të vendosin forca shtesë të fuqishme në vend të gatishmërisë luftarake në krahun tonë lindor, që do të zgjerohen nga grupet e betejës ekzistuese në njësi të madhësisë së brigadës, ku dhe kur kërkohet të mbështetur nga përforcime të besueshme të disponueshme, pajisje të paravendosura dhe komanda të zgjeruara. dhe kontrolli”, thuhet në komunikatë.

Në komunikatë, aleanca e përshkroi Kinën si një sfidë ndaj interesave, sigurisë dhe vlerave të NATO-s dhe si një vend që po kërkon të minojë rendin ndërkombëtar të bazuar në rregulla.

Të fundit