Flash News

Bota

NATO nuk planifikon dërgimin e trupave tokësore perëndimore në Ukrainë

NATO nuk planifikon dërgimin e trupave tokësore perëndimore

NATO nuk planifikon të dërgojë trupa tokësore në Ukrainë, tha të martën një zyrtar i aleancës, pasi presidenti francez, Emmanuel Macron tha se asgjë nuk mund të përjashtohet.

“NATO dhe aleatët po ofrojnë mbështetje ushtarake të paprecedentë për Ukrainën”, tha zyrtari i NATO-s.

"Por nuk ka plane për trupa luftarake të NATO-s në Ukrainë”, shtoi ai.

Presidenti francez tha të martën se “asnjë konsensus” nuk ekziston për dërgimin e trupave tokësore perëndimore në Ukrainë, por shtoi se “asgjë nuk duhet të përjashtohet për të arritur objektivin tonë”.

“Rusia nuk mund të fitojë luftën”, tha Macron.

"Sipas ligjit ndërkombëtar, Ukraina ka të drejtën e vetëmbrojtjes dhe ne kemi të drejtën ta mbështesim atë", tha zyrtari i NATO-s.

"Kjo është ajo që aleatët e NATO-s po bëjnë dhe do të vazhdojnë të bëjnë”, shtoi ai.

Udhëheqësi francez kishte pritur në Paris, në një samit, liderët e kontinentit.

Aty, udhëheqësit evropianë janë pajtuar të krijojnë një koalicion për të furnizuar Ukrainën me raketa me rreze të mesme dhe të gjatë veprimi dhe bomba, për të mbështetur përpjekjet e Kievit për të luftuar pushtimin e nisur nga Rusia./ REL

Të fundit