Flash News

Bota

Ndërron jetë ish-udhëheqësi i Kinës, kush ishte Jiang që erdhi në pushtet pas protestave të përgjakshme të ‘89

Ndërron jetë ish-udhëheqësi i Kinës, kush ishte Jiang

Ish-udhëheqësi i Kinës, Jiang Zemin, i cili erdhi në pushtet pas protestave në Sheshin Tiananmen, ka ndërruar jetë në moshën 96-vjeçare. Media shtetërore tha se ai vdiq pak pas mesditës në Shangai.

Një nga figurat kryesore të historisë kineze në dekadat e fundit, ai kryesoi një kohë ku Kina u hap në një shkallë të gjerë dhe pa zhvillimme shpejtësi të lartë.

Vdekja e tij vjen ndërsa Kina po përballet me protesta, të cilat nuk janë një ngjarje e zakonshme atje.

Një deklaratë e Partisë Komuniste Kineze tha se Jiang Zemin nuk mundi t’i bënte ballë leucemisë. Më tej shtoi se ai njihej "si një udhëheqës i shquar me prestigj të lartë" dhe "një luftëtar komunist i sprovuar prej kohësh".

Jiang erdhi në pushtet pas goditjes së përgjakshme të vitit 1989 ndaj protestuesve në sheshit Tiananmen të Pekinit, gjë që çoi në izolimin ndërkombëtar të Kinës.

Ngjarja ndezi një luftë të ashpër për pushtet në krye të Partisë Komuniste midis reaksionarëve të linjës së ashpër dhe reformatorëve.

Kjo bëri që Jiang, i cili fillimisht ishte parë si një burokrat i plogësht, të ngrihej në poste të larta. Ai u zgjodh si një lider kompromisi, me shpresën se do të bashkonte të vijës së ashpër dhe elementë më liberalë.

Nën drejtimin e tij, u krijua një ekonomi e frikshme, komunistët shtrënguan kontrollin e tyre mbi pushtetin dhe Kina zuri vendin e saj në tryezën e lartë të fuqive botërore.

Ai mbikëqyri dorëzimin paqësor të Hong Kongut në 1997 dhe hyrjen e Kinës në Organizatën Botërore të Tregtisë në 2001, e cila ndërthuri vendin me ekonominë globale. Ai u kritikua për shtypjen e ashpër të sektit fetar Falun Gong në 1999, i cili u pa si një kërcënim për Partinë Komuniste.

Gjatë kohës së tij në pushtet, Jiang u përpoq të forconte lidhjet me SHBA-në, duke vizituar vendin disa herë dhe duke i ofruar presidentit të atëhershëm George W Bush bashkëpunim në "luftën kundër terrorit" të Uashingtonit pas sulmeve të 11 shtatorit.

Ai kurorëzoi në mënyrë të paharrueshme Elvis Presley-n në një samit global dhe shkoi për të notuar në brigjet e Havait. Në vitet e tij të mëvonshme ai u tërhoq nga qeveria dhe u pa rrallë në publik.

Burimi: BBC

Të fundit