Flash News

Bota

Nën akuzë për spiunazh, Moska vë në pranga gazetarin e “Wall Street Journal”

Nën akuzë për spiunazh, Moska vë në pranga gazetarin e

Autoritetet ruse kanë arrestuar një gazetar amerikan që punonte në vend dhe e akuzuan atë për spiunazh, një akuzë e cila mund të çojë në një dënim me burg deri në 20 vjet.

Shërbimi rus i sigurisë FSB tha se Evan Gershkovich, një gazetar i respektuar nga Wall Street Journal, "po mblidhte informacion të klasifikuar në lidhje me aktivitetet e një prej ndërmarrjeve të kompleksit industrial ushtarak rus", raporton The Guardian.

Gershkovich u arrestua gjatë një udhëtimi raportues në qytetin Urals të Ekaterinburgut. Gazeta Kommersant, duke cituar burime, tha se ai do të sillet nga qyteti në Moskë ku do të akuzohet zyrtarisht në gjykatë. FSB pretendoi se Gershkovich "po vepronte sipas udhëzimeve nga pala amerikane".

Gazetari 31-vjeçare ka jetuar në Moskë për gjashtë vjet, flet rrjedhshëm rusisht dhe është e akredituar si gazetar në Ministrinë e Jashtme të Rusisë. Para Wall Street Journal, Gershkovich kishte punuar më parë në Rusi për Moscow Times dhe Agence France-Presse.

Para arrestimit të tij, Gershkovich thuhet se ishte duke punuar në një histori për Wagner, grupin ushtarak të supozuar privat të drejtuar nga biznesmeni Yevgeny Prigozhin, i cili ka bërë pjesën më të madhe të luftimeve në Ukrainë.

Që kur Vladimir Putin, presidenti rus, vendosi të nisë një pushtim të plotë të Ukrainës shkurtin e kaluar, raportimi nga brenda Rusisë është bërë shumë më i vështirë. Ministria e Jashtme e Rusisë ka vendosur dhjetëra gazetarë në listat e zeza, duke i ndaluar hyrjen dhe refuzuar akreditimin për të tjerët.

Të fundit