Bota

New York bën të detyrushëm vaksinimin edhe për sektorin privat

New York bën të detyrushëm vaksinimin edhe për sektorin

Nga bankat e mëdha të Wall Street deri te dyqanet ushqimore, të gjithë punëdhënësit privatë në New York City do të duhet t'u kërkojnë punëtorëve të tyre të vaksinohen kundër COVID-19 nga 27 dhjetori, raportojnë mediat e huaja.

"Komisioneri ynë i shëndetësisë do të shpallë një mandat vaksinash për punëdhënësit e sektorit privat në të gjithë bordin. Kjo është mënyra se si ne vendosim shëndetin dhe sigurinë në radhë të parë, duke siguruar që ka një mandat vaksinimi që arrin të gjithë në mënyrë universale në sektorin privat", tha kryebashkiaku i New Yorkut Bill de Blasio.

Vaksinimet kërkohen tashmë për punonjësit e qytetit, duke përfshirë mësuesit, oficerët e policisë dhe zjarrfikësit, dhe një mandat vaksinimi për punonjësit e shkollave private dhe fetare u shpall javën e kaluar.

De Blasio përmendi shfaqjen e variantit të koronavirusit Omicron, motin e ftohtë të dimrit dhe mbledhjet e festave si "sfida shtesë" për të trajtuar pandeminë në New York, e cila u godit rëndë nga virusi në vitin 2020, me të paktën 34,000 vdekje.

Qyteti i New Yorkut ka mesatarisht pak më pak se 2,000 raste të reja me COVID-19 në ditë, nga rreth 820 në ditë në fillim të nëntorit.

Rastet e Omicron janë konfirmuar në të paktën 15 shtete amerikane që kur u raportua për herë të parë në fund të nëntorit, duke përfshirë disa në New York, me de Blasio që tha se ishte "shumë i shqetësuar".

 

Të fundit