Bota

Poezi nga Capitol Hill, njihuni me Amanda Gorman, poeten 22-vjeçare që do të hyjë në historinë e Amerikës

Poezi nga Capitol Hill, njihuni me Amanda Gorman, poeten 22-vjeçare
Amanda Gorman

Amanda Gorman ka shkruar poezi për momentet historike. Tani ajo ka bërë vetë historinë. Gorman, 22 vjeç, u bë poetja më e re në historinë e Amerikës që merr pjesë dhe reciton në ditën e inaugurimit të presidentit të SHBA-ve, nënpresidentit dhe administratës që merr pushtetin.

Emri i saj tani do të dihet përgjithmonë midis poetëve përurues duke përfshirë Maya Angelou, Robert Frost, Miller Williams, Richard Blanco dhe Elizabeth Alexander.

Ekipi inaugurues i Presidentit Biden kontaktoi Gorman në fund të muajit të kaluar për të interpretuar një poezi rreth unitetit në SH.B.A., sipas Associated Press. Ajo interpretoi "The Hill Ëe Climb", një poezi që ajo tha se luftonte të shkruante derisa kryengritja e Kapitolit më 6 janar i dha asaj vetëm indicien e nevojshme.

Gorman arriti të shkruante disa rreshta në ditë dhe rreth gjysmës së poezisë më 6 janar kur protestuesit pro-Trump sulmuan sallat e Kongresit. Kështu, ajo qëndroi deri natën vonë dhe e mbaroi poezinë, duke shtuar rreshta për skenën apokaliptike që ndodhi në Kapitol atë ditë:

“Ne pamë një forcë që do të shkatërronte kombin tonë në vend, ajo do të shkatërronte vendin tonë nëse do ta kishte fjalën për shtyrjen e demokracisë. Dhe kjo përpjekje pothuajse ka pasur sukses. Por ndërsa demokracia mund të vonohet periodikisht, ajo kurrë nuk mund të mposhtet përfundimisht”, thuhet ndër vargje.

Gorman do të hyjë në histori, duke qenë poetja më e re që është përballur me një ngjarje kaq të rëndësishme. Ajo vendosi të shkruajë një poezi për të sjellë shpresë dhe për të nxitur një ndjenjë të qëllimit kolektiv, në një kohë kur amerikanët po ngrihen midis një pandemie vdekjeprurëse dhe një dhune politike.

Përpara shfaqjes, Gorman i tha Neë York Times se dëshiron që poema të frymëzojë shpresë, pa injoruar historinë e racizmit dhe dhunës së vendit.

"Në poezinë time, unë nuk do të shikoj në asnjë mënyrë atë që kemi parë gjatë javëve të fundit dhe, guxoj të them, vitet e fundit", tha Gorman. “Por ajo që unë me të vërtetë aspiroj të bëj në poezi është të jem në gjendje të përdor fjalët e mia për të parashikuar një mënyrë në të cilën vendi ynë ende mund të bashkohet dhe të mund të shërohet". Gorman ka pasur shumë sukses si poete. Ajo u bë Laureatja e parë e Poetit Rinor në 19 vjeç, ndërsa ishte studente në Universitetin e Harvardit.

Poezia e saj preku zemrat e amerikanëve dhe videoja teksa reciton është përhapur kudo në rrjet.

Ditari politik

Të fundit