Flash News

Bota

Norvegjia ndërhyn për t'i dhënë fund grevës së punëtorëve, shmang një goditjen energjetike për Evropën

Norvegjia ndërhyn për t'i dhënë fund grevës

Norvegjia ka ndërhyrë për t'i dhënë fund një greve të punëtorëve të naftës dhe gazit, tha qeveria e vendit në një deklaratë, duke përmendur shqetësimet për krizën energjetike të Evropës në mes të luftës së Rusisë në Ukrainë.

Çmimet e gazit natyror u rritën pasi punëtorët norvegjezë të naftës dhe gazit hynë në grevë për një mosmarrëveshje pagash, duke duke kërcënuar të përshkallëzojnë veprimet gjatë javës.

Norvegjia është furnizuesi i dytë më i madh i Evropës me energji pas Rusisë dhe greva i kishte shtyrë çmimet e gazit në nivelin më të lartë në katër muaj.

Lobi norvegjez i punëdhënësve të naftës dhe gazit kishte thënë se grevat mund të kishin ndalur pothuajse 60% të eksporteve norvegjeze të gazit në Evropë nga 9 korriku.

Evropa po përpiqet të zvogëlojë varësinë e saj nga eksportet e Rusisë, të cilat tashmë po kufizohen nga Moska. Çdo rënie e qëndrueshme e prodhimit të Norvegjisë mund t'i japë një goditje të madhe përpjekjeve për të rimbushur rezervat e gazit përpara dimrit, si dhe të rrisë rrezikun e një mungese katastrofike të energjisë.

Qeveria norvegjeze ka propozuar një arbitrazh të detyrueshëm pagash për të zgjidhur mosmarrëveshjen, thuhet në deklaratë.

Burimi: CNN

Të fundit