Flash News

Bota

OKB: Thatësira ekstreme në Somali vetëm vitin e kaluar ka vrarë 43 mijë persona

OKB: Thatësira ekstreme në Somali vetëm vitin e kaluar ka

Rreth 43,000 njerëz mund të kenë vdekur në Somali vitin e kaluar pas disa sezoneve pa shi, sugjeron një raport i ri nga qeveria somaleze dhe OKB. Ky është numri i parë zyrtar i vdekjeve nga thatësira në Bririn e Afrikës. Gjysma e vdekjeve mendohet të jenë te fëmijët nën pesë vjeç. Kriza është “larg përfundimit”, me 18,000-34,000 vdekje të tjera që priten në gjashtë muajt e parë të këtij viti. Në vitin 2011, një zi buke në Somali vrau mbi një çerek milion njerëz .

“Ne po garojmë me kohën për të parandaluar vdekjet dhe për të shpëtuar jetë që mund të shmangen”, tha përfaqësuesi i Organizatës Botërore të Shëndetësisë (OBSH), Dr Mamunur Rahman Malik.

OKB thotë se i duhen 2.6 miliardë dollarë për planin e saj të reagimit ndaj thatësirës në Somali këtë vit. Deri më tani, nën 15% e kësaj është financuar. Miliona kafshë fermash kanë ngordhur në krizë, e cila është përkeqësuar nga ndryshimet klimatike, paqëndrueshmëria politike dhe rritja globale e çmimeve të ushqimeve.

Një problem ka qenë marrja e ndihmave në territorin e kontrolluar nga al-Shabab, e cila është e lidhur me Al-Kaedën dhe konsiderohet një grup terrorist nga SHBA dhe Britania e Madhe. Al-Shabab kryen rregullisht sulme brutale në Somali dhe përbën një pengesë masive për aktivitetin humanitar. Por rregullat strikte të qeverisë amerikane që bllokojnë çdo ndihmë nga përfitimi i grupeve të përcaktuara terroriste kanë komplikuar gjithashtu situatën. Disa zyrtarë humanitarë besojnë se komuniteti ndërkombëtar e ka lënë mënjanë krizën për shkak të luftës në Ukrainë. Raporti i publikuar të hënën u porosit nga Unicef ​​dhe OBSH dhe u krye nga Shkolla e Higjienës dhe Mjekësisë Tropikale në Londër dhe Kolegji Imperial në Londër.

Të fundit