Flash News

Bota

OPEC+ ul prodhimin e naftës me 2 milionë fuçi në ditë

OPEC+ ul prodhimin e naftës me 2 milionë fuçi në ditë

OPEC+ vendosi në mbledhjen e fundit të ulë prodhimin e naftës me 2 milionë fuçi në ditë nga nëntori. Vendimi u mor në mbledhjen e fundit në Vjenë me aleatët OPEC dhe jo-OPEC.

Një vendim i tillë i OPEC+, i cili përfshin Arabinë Saudite dhe Rusinë, nënkupton një përmbysje të madhe në politikën e prodhimit. Aleanca uli prodhimin me një rekord prej 10 milionë fuçi në ditë në fillim të vitit 2020 kur kërkesa ra për shkak të pandemisë Covid-19.

Ulja e prodhimit për muajin nëntor është një përpjekje për të ndryshuar këtë rrëshqitje, pavarësisht presionit të përsëritur nga administrata e presidentit të SHBA Joe Biden që grupi të nxisë më shumë për të ulur çmimet e karburantit përpara zgjedhjeve afatmesme muajin e ardhshëm.

Marrëveshjet ndërkombëtare të naftës së papërpunuar Brent u tregtuan me 92.82 dollarë për fuçi gjatë marrëveshjeve të së mërkurës pasdite në Londër, me rritje rreth 1.1%. Ndërkohë, kontratat e së ardhmes West Texas Intermediate në SHBA qëndruan në 87,37 dollarë, pothuajse 1% më e lartë.

OPEC+ do të mbajë takimin e radhës më 4 dhjetor. 

Të fundit