Flash News

Bota

Pas disa muajsh debate, Kongresi amerikan afër miratimit të ndihmës për Ukrainën

Pas disa muajsh debate, Kongresi amerikan afër miratimit të

Pas muajsh vonese, Dhoma e Përfaqësuesve do të votojë për dhjetëra miliarda dollarë ndihmë ushtarake amerikane për Ukrainën dhe Izraelin.

Të dyja masat kanë kundërshtarë të zëshëm në Kongres dhe shpresat e tyre për miratim janë varur nga një koalicion i brishtë dypartiak për të kapërcyer pengesat legjislative, shkruan BBC.

Një votim procedural të enjten dha një tregues të fortë se votat do të kalojnë. Debati pritet të fillojë dhe votimi pritet të shtunën më vonë.

Kryetari i Dhomës së Përfaqësuesve, Mike Johnson thotë se dëshiron të shtyjë masat, edhe nëse kjo rrezikon pozicionin e tij.

Votimi në Ukrainë do të ndiqet nga afër në Kiev, i cili ka paralajmëruar për një nevojë urgjente për mbështetje të re nga aleatët e saj, ndërsa Rusia bën fitime të qëndrueshme në fushën e betejës.

Nëse Dhoma i miraton projektligjet, Senati mund ta miratojë paketën sa më shpejt që kjo fundjavë. Presidenti Joe Biden është zotuar ta nënshkruajë atë në ligj.

Të fundit