Flash News

Bota

Pas sulmeve që sollën dhjetëra viktima, Izrael dhe Gaza vendosin armëpushim

Pas sulmeve që sollën dhjetëra viktima, Izrael dhe Gaza vendosin

Një armëpushim jo i lehtë midis militantëve palestinezë dhe Izraelit u vendos sot në mëngjes pas ditëve të tëra dhune që lanë të vdekur dhjetëra palestinezë në Rripin e Gazës.

Pak minuta përpara armëpushimit, i cili u ndërmjetësua nga Egjipti, ushtria izraelite goditi objektivat në Gaza "në përgjigje të raketave të lëshuara".

Ky konflikt mes Izraelit dhe Palestinës është dhuna më e keqe e parë në më shumë se një vit. Të paktën 44 palestinezë, përfshirë fëmijë, janë vrarë në sulmet izraelite në Rripin e Gazës.

Në një deklaratë të lëshuar të dielën në mbrëmje, Joe Biden përshëndeti armëpushimin, ndërsa falënderoi Karion për sjelljen e të dy palëve në tryezën e bisedimeve.

Presidenti amerikan bëri thirrje gjithashtu për një hetim mbi viktimat civile, duke i përshkruar ato si një "tragjedi". Zyra e kryeministrit izraelit Yair Lapid konfirmoi armëpushimin, duke thënë se "rezervon të drejtën për t'iu përgjigjur me vendosmëri" sulmeve të një grupi militant.

Sipas ministrisë së shëndetësisë të Gazës, 44 palestinezë, duke përfshirë 15 fëmijë dhe katër gra e më shumë se 300 njerëz janë plagosur që nga fillimi i operacionit ushtarak izraelit të premten.

Burimi: Euronews

Të fundit