Flash News

Bota

Pas njoftimit të Putin, rusët largohen nga vendi të panikosur. Rritet numri i fluturimeve dhe çmimi i biletave

Pas njoftimit të Putin, rusët largohen nga vendi të panikosur.

Fluturimet nga Rusia u rritën me shpejtësi pasi presidenti Vladimir Putin urdhëroi thirrjen e menjëhershme të 300,000 rezervistëve.

Njoftimi i Putinit ngjalli frikën se burrat, që mund të shërbenin në luftë, nuk do të lejoheshin të largoheshin nga vendi.

Ministri i Mbrojtjes Sergei Shoigu tha se thirrja do të kufizohet vetëm për ata me përvojë si ushtarë profesionistë dhe se studentët dhe rekrutët nuk do të thirren.

Kremlini nuk pranoi të komentonte nëse kufijtë do të mbylleshin për ata që i nënshtrohen urdhrit të mobilizimit dhe u kërkoi njerëzve të jenë të durueshëm derisa të sqarohet ligji.

Ndërkohë, të dhënat treguan një rritje të kërkimeve për Aviasales, faqja më e njohur e rezervimit të fluturimeve në Rusi.

Fluturimet direkte nga Moska në Stamboll në Turqi dhe Jerevani në Armeni, të dyja destinacione që lejojnë rusët të hyjnë pa vizë, u shitën të mërkurën.

Tarifat tipike me një drejtim për në Turqi arritën në pothuajse 70,000 rubla (1,150 dollarë), krahasuar me pak më shumë se 22,000 rubla një javë më pare.

Kreu i agjencisë ruse të turizmit tha se deri më tani nuk janë vendosur kufizime për udhëtimet jashtë vendit. Një burim i industrisë së turizmit i tha gjithashtu Reuters se kërkesa për bileta avioni nga Rusia për vendet pa viza është rritur.

"Ishte e mundur për të blerë një biletë me një drejtim në mëngjes për 200,000 rubla në 300,000 rubla, por jo më. Kjo është një kërkesë paniku nga njerëzit, të cilët kanë frikë se nuk do të mund të largohen nga vendi më pas", tha burimi. Aeroflot, linja ajrore me flamur të vendit, tha se nuk po kufizonte shitjet e biletave.

Burimi: Euroactiv

 

Të fundit