Flash News

Bota

Pavarësisht se gëzonin raporte të mira, Merkel e pranon: Më mungonte fuqia për të ndikuar te Putin

Pavarësisht se gëzonin raporte të mira, Merkel e pranon: Më

Ish-kancelarja gjermane Angela Merkel ka mbrojtur politikën e saj ndaj Rusisë përpara pushtimit të Ukrainës, duke thënë se asaj i kishte mbetur pa fuqi për të ndikuar te Vladimir Putin.

Ajo tha se ishte përpjekur të mblidhte bisedime evropiane me presidentin rus dhe presidentin francez Emmanuel Macron në verën e vitit 2021.

“Por unë nuk kisha fuqinë për të arritur rrugën time," tha ajo.

Pas katër mandatesh si kancelare, Merkel u largua nga detyra në dhjetorin e vitit të kaluar. Ajo bëri një vizitë të fundit në Moskë në gusht 2021 dhe i tha revistës gjermane të lajmeve se "për Putinin, vetëm pushteti ka rëndësi".

Shumë kanë argumentuar se Merkel dhe liderë të tjerë të BE-së duhet të kishin adoptuar një qasje më të ashpër ndaj Kremlinit.

Një eksperte e politikës së jashtme në partinë e saj Demokristiane (CDU), deputetja Roderich Kieseëetter, është ndër ata që thonë se e dinte se Putin po përpiqej të përçante dhe dobësonte Evropën, por ajo besonte se "fuqia e butë" ishte qasja e duhur.

Ai argumentoi përpara pushtimit se Gjermania ishte shumë e varur nga gazi rus. Në intervistën për Spiegel, Merkel tha se qëndrimi i saj ndaj Ukrainës në bisedimet e paqes në Minsk i kishte dhënë Kievit kohë për t'u mbrojtur më mirë kundër ushtrisë ruse.

Një marrëveshje armëpushimi u arrit në Minsk pas aneksimit të Rusisë në vitin 2014 të gadishullit të Krimesë të Ukrainës dhe gjatë luftës së saj në rajonin e Donbasit. Por pikat kryesore, duke përfshirë çarmatimin dhe mbikëqyrjen ndërkombëtare, nuk u zbatuan.

Merkel tha se nuk i vjen keq që la detyrën në dhjetor, sepse mendonte se qeveria e saj po dështon të bënte përparim jo vetëm në krizën e Ukrainës, por edhe në konfliktet në Moldavi, Gjeorgji, Siri dhe Libi, ku të gjitha përfshinin Rusinë.

Burimi: BBC

Të fundit