Flash News

Bota

Përçarje në qeverinë izraelite, ministri “kërcënon” Netanyahun

Përçarje në qeverinë izraelite, ministri

Ministri izraelit i kabinetit të luftës, Benny Gantz, ka kërcënuar se do të japë dorëheqjen nëse kryeministri Benjamin Netanyahu nuk përcakton një plan të pasluftës për Rripin e Gazës, shkruan BBC

Gantz vendosi 8 qershorin si afat për një plan për të arritur gjashtë "qëllime strategjike", duke përfshirë fundin e sundimit të Hamasit në Gaza dhe krijimin e një administrate civile shumëkombëshe për territorin.

"Por nëse zgjidhni rrugën e fanatikëve dhe e çoni të gjithë kombin në humnerë, ne do të detyrohemi të largohemi nga qeveria.", tha ai. 

Përçarja në rritje vjen ndërsa luftimet janë ndezur në të dy skajet e Rripit të Gazës, me forcat izraelite që operojnë në qytetin jugor të Rafah dhe qytetin verior të Jabalia, një nga kampet historike të refugjatëve të Gazës dhe një zonë që ushtria izraelite tha më parë se e kishte pastruar luftëtarët e Hamasit.

Gantz po fliste vetëm disa ditë pasi një tjetër anëtar i kabinetit të luftës, ministri i Mbrojtjes Yoav Gallant, i kërkoi Netanyahut të deklaronte publikisht se Izraeli nuk kishte plane për të marrë përsipër sundimin civil dhe ushtarak në Gaza.

Z. Gallant tha se ai e kishte ngritur këtë çështje në mënyrë të përsëritur për muaj të tërë, por nuk kishte marrë asnjë përgjigje.

Ai dhe Gantz thonë se mbajtja e kontrollit ushtarak në Gaza do të rriste rreziqet e sigurisë së Izraelit, ndërsa të tjerët, duke përfshirë anëtarët e ekstremit të djathtë të koalicionit qeverisës të Netanyahut në qeveri, besojnë se kontrolli i vazhdueshëm është i nevojshëm për të mposhtur Hamasin.

Gjithashtu ndër gjashtë synimet strategjike që ai parashtroi ishin kthimi i të gjithë pengjeve izraelitë dhe të huaj të mbajtur ende nga Hamasi në Gaza dhe kthimi i civilëve palestinezë të zhvendosur në Gazën veriore deri më 1 shtator.

Të fundit