Flash News

Bota

Përcillet për në banesën e fundit presidenti i Izraelit, mijëra njerëz në homazhe

Përcillet për në banesën e fundit presidenti i Izraelit,

 Qindra mijëra iranianë kanë dalë në rrugët e Teheranit që nga mëngjesi i sotëm për t'i dhënë lamtumirën Presidentit Ebrahim Raisi, i cili vdiq të dielën, së bashku me ministrin e Jashtëm Hossein Abtolakhian dhe gjashtë persona të tjerë, pasi helikopteri me të cilin po udhëtonin u rrëzua.

Duke mbajtur portrete të presidentit të ndjerë dhe flamuj iranianë në duar, turma u mblodh rreth Universitetit të Teheranit, duke brohoritur parulla kundër Shteteve të Bashkuara. Udhëheqësi suprem i Iranit Ayatollah Ali Khamenei udhëhoqi procesionin funeral për Raisi dhe shtatë personat e tjerë, arkivolët e të cilëve ishin të veshur me flamurin iranian. 

"O Allah, ne pamë vetëm të mira prej tij," tha Khamenei gjatë lutjes, ndërsa presidenti i përkohshëm në detyrë Mohammad Mohbar, i cili qëndroi pranë, nuk mundi t'i mbante lotët.

Në ceremoni ishin të pranishëm edhe kryeministri i Pakistanit, Shebaz Sharif , një delegacion i talebanëve afganë, i dyti në komandë i Hezbollahut, Naim Qassem dhe përfaqësues nga Turqia, Rusia dhe Iraku.

Dita e sotme është shpallur ditë zie publike dhe banorët e Teheranit kanë marrë mesazhe në celularët e tyre që i ftojnë të marrin pjesë në varrimin e dëshmorit Raisi. Gjithashtu, autoritetet iraniane kanë shpallur pesë ditë zie në të gjithë vendin.

Të fundit