Flash News

Bota

Perëndimi i shqetësuar për forcimin e marrëdhënieve mes Turqisë dhe Rusisë

Perëndimi i shqetësuar për forcimin e marrëdhënieve mes

Kryeqytetet perëndimore janë gjithnjë e më të alarmuar nga thellimi i lidhjeve midis presidentit të Turqisë, Recep Tayyip Erdoğan dhe Vladimir Putin, duke rritur mundësinë e hakmarrjes ndëshkuese ndaj anëtarit të NATO-s nëse ndihmon Rusinë të shmangë sanksionet.

Gjashtë zyrtarë perëndimorë i thanë Financial Times se ishin të shqetësuar rreth premtimit të bërë nga krerët turq dhe rusë për të zgjeruar bashkëpunimin mbi tregtinë dhe energjinë pasi të dy ata patën një takim katërorësh në Soçi të premten.

Një zyrtar i BE-së tha se blloku 27-anëtarësh po monitoronte marrëdhëniet turko-ruse "gjithnjë e më nga afër". Një zyrtar i lartë perëndimor sugjeroi gjithashtu se vendet mund t'u bëjnë thirrje kompanive dhe bankave të tyre që të tërhiqen nga Turqia nëse Erdoğan ndjek qëllimet që ai përshkroi të premten – një kërcënim shumë i pazakontë kundër një shteti anëtar të NATO-s që mund të dëmtojë rëndë 800 miliardë dollarët e tij tashmë të brishtë tw ekonomisë.

Tre zyrtarë evropianë thanë se BE nuk kishte zhvilluar ende ndonjë diskutim zyrtar rreth pasojave të mundshme për Turqinë. Disa të tjerë paralajmëruan se ishte e paqartë se çfarë kishin rënë dakord Erdogan dhe Putin dhe se një vendim zyrtar i BE-së për sanksionet kundër Turqisë do të ishte sfidues duke pasur parasysh ndarjet për këtë çështje brenda bllokut. Por edhe pa një marrëveshje të BE-së, disa shtete anëtare individuale mund të ndërmarrin veprime.

"Për shembull, ata mund të kërkojnë kufizime në financimin e tregtisë ose të kërkojnë nga kompanitë e mëdha financiare që të reduktojnë financat për kompanitë turke," tha një zyrtar. "Unë nuk do të përjashtoja ndonjë veprim negativ nëse Turqia afrohet shumë me Rusinë," shtoi ai.

Sipas një zyrtari të inteligjencës ukrainase dhe një diplomati perëndimor, sugjerimet për hakmarrje të mundshme kundër Turqisë vijnë pasi Ukraina përgjoi një dokument nga Moska që përshkruan mënyrat për të ndihmuar Rusinë të shmangë sanksionet përmes bankave turke. Uashingtoni ka paralajmëruar vazhdimisht se do të godasë vendet që ndihmojnë Rusinë të shmangë sanksionet me "sanksione dytësore" që synojnë shkelje përtej juridiksionit ligjor të SHBA.

Zëvendëssekretari i Thesarit i SHBA-së Wally Adeyemo u takua me zyrtarë turq dhe bankierë të Stambollit në qershor për t'i paralajmëruar ata që të mos bëhen kanal për paratë e paligjshme ruse. Pas takimit të javës së kaluar në Soçi, zyrtari më i lartë i energjisë i Moskës, zëvendëskryeministri Alexander Novak, u tha gazetarëve se Turqia kishte rënë dakord të paguante gazin e Rusisë në rubla, sipas Interfax.

Putin dhe Erdogan diskutuan për zhvillimin e mëtejshëm të lidhjeve bankare dhe shlyerjet në rubla dhe lira, shtoi ai. Duke folur në aeroplanin e tij që kthehej nga Rusia, Erdogan u tha gazetarëve se kishte gjithashtu "zhvillime shumë serioze" në përdorimin e sistemit rus të kartave të pagesave Mir, i cili u lejon rusëve në Turqi të paguajnë me kartë në një kohë kur Visa dhe Mastercard kanë pezulluar operacionet e tyre. vendlindja. Erdogan tha se kartat Mir do të ndihmonin turistët rusë të paguajnë për blerjet dhe hotelet.

Zyrtarët perëndimorë kanë frikë se ato mund të përdoren gjithashtu për të ndihmuar në anashkalimin e sanksioneve.

Të fundit