Flash News

Bota

Përkeqësohet gjendja e kryeministrit sllovak, i nënshtrohet një tjetër ndërhyrjeje

Përkeqësohet gjendja e kryeministrit sllovak, i nënshtrohet

Kryeministri sllovak Robert Fico iu nënshtrua sot një operacioni tjetër pasi u qëllua në një atentat në fillim të kësaj jave dhe mbetet në gjendje të rëndë, sipas zëvendëskryeministrit të vendit dhe ministrit të Mbrojtjes Robert Kaliňák.

Fico, 59 vjeç, u qëllua disa herë të mërkurën teksa përshëndeti mbështetësit pas një takimi të qeverisë në ish-qytetin e minierave të qymyrit Handlová, në një sulm që ka tronditur kombin.

Miriam Lapunikova, drejtoreshë e spitalit Roosevelt në Banská Bystrica -- ku Fico u dërgua me helikopter pasi u qëllua -- tha se Fico iu nënshtrua një skanimi CT dhe ndodhet në kujdesin intensiv, shkruan euronews

Pavarësisht se ai është i vetëdijshëm, ajo e përshkroi gjendjen e tij si "shumë të rëndë".  

Të premten, i akuzuari për atentatin në tentativë ndaj Ficos u shoqërua nga policia në shtëpinë e tij.

Prokurorët kanë paralajmëruar policinë që të mos e identifikojë publikisht të dyshuarin dhe të mos japë detaje të tjera rreth rastit. Paraburgimi i të dyshuarit do të shqyrtohet në një seancë të shtunën në Gjykatën e Specializuar Penale të Sllovakisë në Pezinok, jashtë kryeqytetit, Bratislavë.

Raportet e mediave lokale sugjeruan se ai ishte një pensionist 71-vjeçar i njohur si një poet dhe romancier amator, i cili mund të ketë punuar më parë si roje sigurie në një qendër tregtare në jugperëndim të vendit.

Të fundit