Flash News

Bota

Përmbyset anija në portin skocez, plagosen 35 persona

Përmbyset anija në portin skocez, plagosen 35 persona

Një anije është përmbysur këtë të mërkurë në portin e Edinburg të Skocisë, duke lënduar 35 persona, raporton BBC.

 Anija e cila ishte e ulur në tokë të thatë lëvizi nga vendi dhe u përmbys në një kantier detar të Edinburgut.

Incidenti i madh u deklarua pasi anija kërkimore Petrel u zhvendos nga vendi i saj në një tokë të thatë. Pasagjerëve u është kërkuar të mos marrin pjesë në A&E në Infermierinë Mbretërore të Edinburgh (ERI) përveç nëse është një emergjencë.

 Fotot e postuara në rrjetet sociale tregonin se anija 3000 tonësh, e cila është në pronësi të Marinës amerikane.

Në vendngjarje janë dërguar pesë autoambulanca, një ambulancë ajrore, tre ekipe traumatike, një ekip i operacioneve speciale, tre njësi të ndihmës së shpejtë mjekësore dhe një automjet transportues pacientësh.

Të fundit