Flash News

Bota

Përmbyset varka turistike në liqenin italian, tre persona kanë humbur jetën dhe një i zhdukur

Përmbyset varka turistike në liqenin italian, tre persona kanë

Një varkë turistike është përmbysur në brigjet e Italisë, ku shkak i përmbysjes ka qenë një stuhi e fuqishme.  Nëntëmbëdhjetë persona arritën të sigurtë pas katastrofës, por zhytësit dhe helikopterët vazhdojnë të kërkojnë liqenin Maggiore për një person ende të zhdukur

Zjarrfikësit italianë thonë se kanë nxjerrë tre trupa nga një liqen në veri të Italisë pasi një varkë turistike u përmbys në një stuhi të papritur dhe të dhunshme.

Zhytësit të mbështetur nga një helikopter vazhduan të kërkojnë liqenin Maggiore, në rajonin e Lombardisë, të hënën për një person ende të zhdukur pasi një shakullinë përmbysi varkën me më shumë se 20 turistë dhe ekuipazhin vonë të dielën.

Zjarrfikësit thanë se 19 persona u shpëtuan. Shumë prej tyre thuhet se arritën të notonin deri në breg, ose u kapën nga varka të tjera pasi anija u përmbys jashtë Lisanzës, në skajin jugor të liqenit.

Presidenti i rajonit të Lombardisë, Attilio Fontana, tha se "incidenti shumë i rëndë" ishte "shkaktuar nga një shakullimë".

Varka ishte e gjatë 16 metra (52 këmbë) dhe ishte punësuar nga turistët, tha ai në Facebook. Anija mbante 25 persona, përfshirë 23 turistë dhe dy anëtarë të ekuipazhit, tha Varese News e Italisë.

Një video e zjarrfikësve e publikuar nga Corriere della Sera tregoi helikopterin duke fluturuar mbi ujëra të rrëmujshëm, ku mund të shiheshin karrige dhe mbeturina të tjera duke notuar.

Stuhia ishte pjesë e një sistemi stuhi që goditi rajonin e Lombardisë të dielën në mbrëmje, duke detyruar vonesa në aeroportin Malpensa.

Liqeni Maggiore, i cili shtrihet në anën jugore të Alpeve, është liqeni i dytë më i madh në Itali dhe një destinacion popullor turistik.

Të fundit