Bota

Përmbytje në Kalabri dhe Sicili, anulohen fluturimet dhe mbyllen shkollat

Përmbytje në Kalabri dhe Sicili, anulohen fluturimet dhe mbyllen

Kalabria dhe Sicilia janë përfshirë nga përmbytjet, ku një lumë në provincën e Trapanit doli nga shtrati si pasojë e shirave të dendur gjatë ditës së djeshme.

Ekipet e kërkim-shpëtimit kanë vazhduar kontrollet gjatë natës, ku kanë mundur të shpëtojnë disa persona, të cilët janë dërguar në spital për të marrë ndihmën e nevojshme mjekësore.

Mediat italiane shkruajnë së në zonat e përmbytura janë mbyllur shkollat, ndërsa raportohet për dëme të konsiderueshme.

Moti i keq që ka prekur kryesisht në Sicilinë lindore, por edhe në zona të tjera të ishullit, po shkakton shqetësim edhe në trafikun ajror.

Dhjetëra fluturime u anuluan ose devijuan veçanërisht drejt Catania-s dhe rrjedhimisht edhe drejt Palermos, ndërkohë që vonesat e fluturimeve të tjera janë të konsiderueshme.

Të fundit