Flash News

Bota

Përplasjen trenat në Indi, të paktën 280 të vdekur

Përplasjen trenat në Indi, të paktën 280 të vdekur

Të paktën 288 persona kanë humbur jetën dhe 850 të tjerë janë plagosur pas përplasjes së dy trenave në shtetin lindor të Indisë, Odisha, raporton BBC.

Më shumë se 200 ambulanca u dërguan në vendngjarje në distriktin Balasore, thotë kryesekretari i Odisha, Pradeep Jena.

Një tren pasagjerësh mendohet se ka dalë nga shinat para se të goditet nga një tjetër në shinat ngjitur vonë të premten.

Zyrtarët thonë se numri i të vdekurve pritet të rritet më tej.

Indian Railëays tha se dy shërbimet e përfshira ishin Coromandel Express dhe Hoërah Superfast Express.

Sudhanshu Sarangi, drejtor i përgjithshëm i Shërbimeve të Zjarrfikësve Odisha, tha se numri i të vdekurve ishte 288.

Zoti Jena tha më herët se më shumë se 100 mjekë të tjerë ishin mobilizuar.

Kryeministri indian Narendra Modi tha se ai ishte i shqetësuar nga incidenti dhe mendimet e tij ishin me familjet e viktimave.

"Operacionet e shpëtimit janë duke u zhvilluar në vendin e fatkeqësisë dhe e gjithë ndihma e mundshme po u jepet të prekurve," shkroi ai në Tëitter.

Ndërkohë, ministri i Brendshëm Amit Shah e etiketoi incidentin "thellësisht shqetësues".

Një i mbijetuar mashkull tha se "10 deri në 15 njerëz ranë mbi mua kur ndodhi aksidenti”.

 

Të fundit