Flash News

Bota

Përshkallëzohet situata, Suedia raporton tjetër rrjedhje në tubacionin e Nord Stream 2

Përshkallëzohet situata, Suedia raporton tjetër rrjedhje në

Suedia ka gjetur një rrjedhje të re në një tubacion të madh të Nord Stream, që transporton gaz natyror rus në BE, rasti i katërt brenda kësaj jave.

Danimarka dhe Suedia raportuan më herët rrjedhje gazi në tubacionet Nord Stream 1 dhe 2, duke paralajmëruar autoritetet për mundësinë e një sulmi të qëllimshëm.

BE tha se rrjedhjet ishin shkaktuar nga sabotazhi. Rusia hodhi poshtë pretendimet.

Roja bregdetare suedeze tha se ata kishin gjetur rrjedhjen e katërt në Nord Stream 2, shumë afër një rrjedhjeje më të madhe të gjetur më parë në Nord Stream 1.

BE-ja akuzoi më parë Rusinë për përdorimin e furnizimeve me gaz si armë kundër Perëndimit për mbështetjen e saj për Ukrainën.

Udhëheqësit e BE-së janë mbledhur për të bërë të qartë se çdo sulm i qëllimshëm në infrastrukturën energjetike të kontinentit do të përballej me "përgjigjjen më të fortë të mundshme".

Norvegjia tha se do të vendosë ushtrinë e saj për të mbrojtur instalimet e naftës dhe gazit. Asnjë tubacion nuk po transporton gaz për momentin, megjithëse të dy përmbajnë gaz.

Tubacioni Nord Stream 1 - i cili përbëhet nga dy degë paralele - nuk ka transportuar gaz që nga gushti kur Rusia e mbylli atë, duke thënë se kishte nevojë për mirëmbajtje.

Shtrihet 1200 km (745 milje) nën Detin Baltik nga bregu rus pranë Shën Petersburgut deri në Gjermaninë veri-lindore. Tubacioni i tij binjak, Nord Stream 2, u ndërpre pasi Rusia pushtoi Ukrainën në shkurt.

Sizmologët raportuan shpërthime nënujore përpara se të shfaqeshin rrjedhjet. Komanda e Mbrojtjes e Danimarkës ka publikuar pamjet e rrjedhjeve që tregojnë flluska - më e madhja është 1 km në diametër - në sipërfaqen e Detit Baltik.

Burimi: Euronews

Të fundit