Flash News

Bota

Plagoset me armë zjarri kryeministri i Sllovakisë Robert Fico

Plagoset me armë zjarri kryeministri i Sllovakisë Robert Fico

Kryeministri i Sllovakisë Robert Fico u plagos me armë zjarri të mërkurën pasdite dhe u dërgua në spital.

Raportet në TA3, një stacion televiziv sllovak, thanë se Fico, 59 vjeç, u godit në stomak pasi u qëllua me katër të shtëna jashtë Shtëpisë së Kulturës në qytetin Handlova, rreth 150 kilometra në verilindje të kryeqytetit, ku lideri po takohej me mbështetësit. Një i dyshuar është arrestuar deri tani tha policia. 

Nënkryetari i parlamentit Lubos Blaha konfirmoi incidentin gjatë një seance të parlamentit dhe e shtyu atë deri në njoftimin e mëtejshëm, tha agjencia sllovake e lajmeve TASR.

 

Të fundit