Bota

Policia spanjolle sekuestron më shumë se 2 ton kokainë të fshehur në qymyr

Policia spanjolle sekuestron më shumë se 2 ton kokainë të
Foto nga droga e sekuestruar

Policia spanjolle ka sekuestruar më shumë se dy ton kokainë dhe ka arrestuar 12 persona të dyshuar të përfshirë në një rrjet të trafikut të drogës në shkallë të gjerë me lidhje me Paraguain dhe Brazilin. Autoritetet hetuan rrjetin - anëtarët e të cilit ishin përpjekur të mbulonin gjurmët e tyre duke ngritur biznese për më shumë se një vit, sipas një deklarate nga policia kombëtare e Spanjës të hënën, raporton CNN.

Hetimi arriti kulmin në arrestimet dhe kapjen e 2,065 kilogramëve (2,28 ton) të fshehura në një ngarkesë prej 40,000 kilogramëshqymyr në portin e Algeciras në Spanjën Jugore.

Në fillim të vitit 2020, policia identifikoi anëtarët e organizatës me seli në provincat e Murcia dhe Seviljes të cilët po ndërtonin një biznes me sa duket të ligjshëm duke importuar dhjetëra kontejnerë me qymyr nga Amerika e Jugut në portin e Barcelonës.

Megjithatë, ndërlikimet për shkak të çështjeve të magazinimit dhe pandemisë së koronavirusit bënë që grupi të zhvendosë operacionet e tyre në portin e Algeciras në Spanjën jugore në mes të prillit, tha policia.  

Ditari politik

Të fundit