Flash News

Bota

Polonia deporton rusin që pretendonte se ishte oficer i FSB-së

Polonia deporton rusin që pretendonte se ishte oficer i FSB-së

Polonia ka deportuar në Rusi një ish-oficer të supozuar të FSB-së rus, i cili kërkoi azil në vend, duke e akuzuar atë për gënjeshtra për të kaluarën dhe prejardhjen e tij.

Emran Navruzbekov pretendoi se kishte qenë një oficer i lartë në shërbimin e sigurisë të FSB-së të Rusisë në rajonin jugor të Dagestanit dhe së fundmi kishte dhënë intervista të shumta në media rreth operacioneve të FSB-së dhe keqbërjeve të supozuara. Ai iu dorëzua Rusisë në kufirin tokësor të Polonisë me enklavën ruse të Kaliningradit të martën.

Masa shkaktoi zemërim nga një prej avokatëve të Navruzbekov, i cili tha se ai përballej me rrezikun e burgut, torturës ose më keq në Rusi, dhe se vendimi erdhi si befasi duke pasur parasysh se Polonia është një nga kritikët më të zëshëm të regjimit rus.

Një zëdhënës i rojes kufitare polake konfirmoi në një deklaratë të dërguar me email se Navruzbekov u deportua të martën, pasi u zbulua se ai "paraqiste një kërcënim për mbrojtjen, sigurinë e shtetit ose mbrojtjen e rendit publik", duke shtuar se ai ishte ndaluar nga duke hyrë në Poloni dhe në zonën Shengen për 10 vjet.

“Shtetasi i huaj u deportua nga Polonia në vendin e tij të origjinës, që është Rusia”, thuhet në deklaratën e rojes kufitare.

Navruzbekov u largua nga Rusia në vitin 2017, me sa duket ndërsa po përgatitej për një mision të FSB-së për të ndjekur mërgimtarët në Turqi. Pas disa vitesh që ka jetuar në Evropë pa u bërë publik emri i tij, dhjetorin e kaluar ai dha një intervistë të gjatë me Vladimir Osechkin, themeluesin e organizatës gulagu.net, e cila ka punuar gjerësisht me ushtarët rusë të dezertuar.

Të fundit