Flash News

Bota

Posta e mëngjesit/ Me 2 rreshta: Çfarë pati rëndësi dje në botë

Posta e mëngjesit/ Me 2 rreshta: Çfarë pati rëndësi

Mirëmëngjes! Politiko.al mbështetur në raporte të gazetave amerikane, ju sjell një blic lajmesh nga bota në ‘Posta e mëngjesit’. Për të marrë ‘Postën’ çdo mëngjes me email na shkruani në [email protected]

■ Autori i armatosur që vrau 19 fëmijë dhe dy mësues në një shkollë fillore të Teksasit të martën, hyri në ndërtesë pavarësisht se u përball me një oficer të armatosur sigurie, zbuluan zyrtarët e policisë së shtetit. Më pas, ai plagosi dy oficerë policie dhe u përfshi në një përplasje brenda shkollës për më shumë se një orë, thanë zyrtarët.

■ Shtatëdhjetë e gjashtë emigrantë u supozuan të vdekur pasi një varkë u mbyt në brigjet e Tunizisë, tha dje agjencia e OKB-së e migracionit. Nga 100 personat në bord, 24 u shpëtuan. Një person është gjetur i vdekur në ujë; të tjerët mbeten të zhdukur dhe nuk ka gjasa të gjenden.  

■ Vladimir Putin vizitoi ushtarët e plagosur rusë në një spital ushtarak për herë të parë që nga fillimi i pushtimit.

■ Të dërguarit finlandezë dhe suedezë në Turqi u takuan me zyrtarë për të adresuar kundërshtimin turk ndaj ofertave të tyre në NATO.

■ Gjermania tha se do t'i mbajë të hapura fabrikat me qymyr në rast se Rusia ndërpret furnizimet me gaz.

■ Viktor Orban, kryeministri i Hungarisë, ka shpallur gjendjen e jashtëzakonshme për shkak të luftës në Ukrainë, një pretekst për ta lejuar atë të zgjerojë pushtetin e tij.

■ Izraeli u tha zyrtarëve amerikanë se ishte përgjegjës për vrasjen e një oficeri ushtarak iranian, Sayad Khodayee.

■ Kina po ndjek një marrëveshje gjithëpërfshirëse me 10 shtete ishullore të Paqësorit që do të zgjeronte ndjeshëm ndikimin e saj rajonal.

■ Të paktën 11 të porsalindur u vranë nga një zjarr në një njësi neonatale të një spitali rajonal në Senegal.

■ Një raport mbi festat e zhurmshme të mbajtura në Downing Street gjatë bllokimeve në Britani duket se nuk ka gjasa të çojë në dorëheqjen e kryeministrit Boris Johnson.

■ Donald Trump reagoi me miratim ndaj thirrjeve "Hang Mike Pence" nga protestuesit e 6 janarit në Kapitol, kanë thënë dëshmitarët para panelit të Dhomës së Përfaqësuesve që po hetonte sulmin.

■ Kandidatët e mbështetur nga Trump humbën votimin paraprak në Georgia. Guvernatori Brian Kemp mposhti David Perdue dhe do të përballet me Stacey Abrams në vjeshtë, një revansh i vitit 2018.

■ Një romanciere romantike që shkroi një postim në blog të titulluar "Si të vrasësh burrin tënd" u dënua për vrasjen e burrit të saj.

Të fundit