Flash News

Bota

Posta e mëngjesit/ Me 2 rreshta: Çfarë pati rëndësi dje në botë

Posta e mëngjesit/ Me 2 rreshta: Çfarë pati rëndësi

Mirëmëngjes!

Politiko.al mbështetur në raporte të gazetave amerikane, ju sjell një blic lajmesh nga bota në ‘Posta e mëngjesit’. Për të marrë ‘Postën’ çdo mëngjes me email na shkruani në [email protected]

■ Papa Françesku përfundoi vizitën e tij tre-ditore në Irak - një ndihmë për komunitetin e krishterë në rënie, një nxitje për qeverinë në krizë të Irakut dhe përballë një rreziku të mundshëm shëndetësor, pasi shumë pjesëmarrës e gjetën distancën shoqërore të pamundur dhe shpërfillën maskat.

■ Dalai Lama, 85, mori dozën e parë të vaksinës së koronavirusit Oxford-AstraZeneca të shtunën në qytetin verior indian të Dharamsala.

■ Kryeministri Benjamin Netanyahu shijoi një kapuçino dhe tortë në tarracën e një kafeneje të Jeruzalemit të dielën për të sinjalizuar rihapjen më të gjerë të ekonomisë së Izraelit që kur filloi bllokimi i parë i koronavirusit një vit më parë. Rreth 55 përqind e popullsisë kanë marrë një dozë të vaksinës Pfizer-BioNTech dhe më shumë se 41 përqind kanë marrë dy doza.

■ Senati amerikan kaloi të shtunën versionin e tij të projekt-ligjit të pandemisë prej 1.9 trilion dollarësh. Masa tani kthehet në Dhomën e Përfaqësuesve, e cila duhet të miratojë ndryshimet e Senatit para se Presidenti Biden të mund ta nënshkruajë atë në ligj.

■ Urdhrat e arrestit shtëpiak u hoqën për Nazanin Zaghari-Ratcliffe, një grua britaniko-iraniane e ndaluar në Teheran që nga viti 2016, por ajo përballet me akuza të reja dhe kthimi i saj në Londër mbetet i pasigurt.

■ Microsoft tha se bizneset dhe agjencitë qeveritare në ShBA që përdorin një shërbim email Microsoft ishin komprometuar në një fushatë sulmi agresiv të sponsorizuar ndoshta nga qeveria kineze. Numri i viktimave vlerësohet të jetë në dhjetëra mijëra dhe mund të rritet.

■ Ditë pasi Chloé Zhao fitoi një Glob të Artë për filmin e vlerësuar “Nomadland”, ajo u përball me reagime në Kinë për vërejtjet e saj për vendin ku u lind. Referencat për publikimin e planifikuar të filmit më 23 prill në Kinë u hoqën nga faqet e mëdha të internetit për filma.

■ Gratë po fitojnë përfaqësim më të madh politik në Kosovë, duke rritur shpresat për më shumë barazi në një vend që ende jeton me shenjat e luftës kundër sundimit serb në vitet 1990. Rezultatet përfundimtare të zgjedhjeve të 14 shkurtit treguan se gratë kishin fituar më shumë vende në Parlament se kurrë më parë - gati 40 përqind e totalit.

Të fundit