Bota

Posta e mëngjesit/ Me 2 rreshta: Çfarë pati rëndësi dje në botë

Posta e mëngjesit/ Me 2 rreshta: Çfarë pati rëndësi

Mirëmëngjes!

Politiko.al mbështetur në raporte të gazetave amerikane, ju sjell një blic lajmesh nga bota në ‘Posta e mëngjesit’. Për të marrë ‘Postën’ çdo mëngjes me email na shkruani në [email protected]

SHBA miraton përdorimin e vaksinës ‘Pfizer’ tek fëmijët 12-15 vjeç

■ Kompania farmaceutike Novavax njoftoi se vaksina e saj shumë efektive nuk do të autorizohej në SHBA ose Britani të paktën deri në korrik dhe se nuk do të arrinte kulmin e prodhimit deri në fund të vitit.

■ Me fushatën e vaksinave në vendnumëro, amerikanët që jetojnë në Europë kanë vendosur të udhëtojnë në SHBA për tu inokuluar.

■ Nëntë njerëz vdiqën pas të shtënave në një shkollë në Rusinë qendrore. Zyrtarët thanë se një i dyshuar 19-vjeçar ishte në paraburgim. Presidenti Vladimir Putin urdhëroi një shtrëngim të ligjeve ndërkohë të rrepta për armët.

■ Mbretëresha Elizabeth II hapi Parlamentin e saj të 67-të, duke bërë paraqitjen e parë publike që nga varrimi i të shoqit, Princit Philip.

■ Ndërsa Mianmar shënoi 100 ditët e sundimit të juntës, protestuesit u mblodhën përsëri në të gjithë vendin. Ministri i jashtëm i Singaporit tha se ushtria kishte nevojë të bashkëpunonte, të tregonte përmbajtje dhe të fillonte një dialog me kundërshtarët e saj.

■ Administrata e Biden miratoi fermën e parë të madhe të erës në det të hapur në brigjet e Massachusetts. Së bashku, 84 turbinat mund të gjenerojnë energji elektrike të mjaftueshme për të furnizuar me energji rreth 400,000 shtëpi.

■ Një pastor Lutheran në Kaliforni u bë personi i parë transgjinor që u bë peshkop në një denominacion kryesor të krishterimit amerikan.

■ Një studim i ri vë në dyshim teorinë se njerëzit nuk mund të kenë më shumë se rreth 150 marrëdhënie kuptimplota, një masë që është bërë e njohur si numri i Dunbar.

■ Luftimet më të ashpra midis izraelitëve dhe palestinezëve në shtatë vjet u intensifikuan natën e kaluar, duke rezultuar në vdekjen e të paktën 30 palestinezëve, përfshirë 10 fëmijë dhe tre izraelitë. Qindra civilë të tjerë u plagosën, sipas zyrtarëve lokalë në të dy palët.

Të fundit