Flash News

Bota

Posta e mëngjesit/ Me 2 rreshta: Çfarë pati rëndësi dje në botë

Posta e mëngjesit/ Me 2 rreshta: Çfarë pati rëndësi

Mirëmëngjes!

Politiko.al mbështetur në raporte të gazetave amerikane, ju sjell një blic lajmesh nga bota në ‘Posta e mëngjesit’. Për të marrë ‘Postën’ çdo mëngjes me email na shkruani në [email protected]

■ Duke cituar të dhëna të reja, Pfizer mendon se duhen vaksina përforcuese, por nëse ato do të nevojiten gjerësisht nuk dihet ende.

■ Udhëtarët e vaksinuar plotësisht nga SHBA dhe shumica e BE -së do të lejohen të hyjnë në Angli dhe Skoci pa karantinuar duke filluar nga e hëna.

■ SHBA do të dërgojë afro 10 milionë doza vaksine në Nigeri dhe Afrikën e Jugut, dy nga kombet më të populluara të Afrikës.

■ Takimet e vaksinave kanë qenë të vështira për t'u vendosur në Korenë e Jugut, ku disa përdoruesve të një sistemi të mbingarkuar iu tha se do të duhej të prisnin më shumë se 100 orë.

■ Google tha se do të kërkonte që punonjësit të vaksinoheshin dhe e shtyu datën e kthimit në zyrë.

Blinken: Të riatdhesohen dhe të ndiqen penalisht luftëtarët e ISIS-it

■ Qeveria e Kubës po godet disa javë pasi mijëra njerëz iu bashkuan protestave të rralla publike. Shumë nga demonstruesit janë arrestuar.

■ Ayatollah Ali Khamenei, udhëheqësi kryesor i Iranit, futi dyshime të reja të mërkurën në përpjekjen e ngecur për të ringjallur paktin bërthamor të vendit 2015 me fuqitë kryesore. Khamenei akuzoi SHBA -në për dyfishim dhe dënoi presidentin në largim të Iranit, një nga arkitektët e marrëveshjes, si naiv.

■ Shirat e dendur dhe përmbytjet në Bangladesh kanë lënë mijëra refugjatë Rohingya sërish të pastrehë. Të paktën 11 persona kanë vdekur.

■ Pekini po rrit bisedimet me talebanët dhe qeverinë afgane, pasi zyrtarë të lartë kinezë kritikuan tërheqjen e trupave amerikane si të nxituar.

■ Dy shkëmbinj të kuq të hapësirës të gjetur në brezin asteroid midis Marsit dhe Jupiterit duket se kanë origjinën përtej Neptunit, raportuan shkencëtarët. Zbulimet mund të sigurojnë dëshmi të kaosit që ekzistonte në sistemin e hershëm diellor.

■ Një mjek sirian i akuzuar për torturimin e kundërshtarëve të Presidentit Bashar al-Assad një dekadë më parë u padit në Gjermani me akuza për krime kundër njerëzimit.

■ Shpresat për të gjetur dikë që i mbijetoi një shpërthimi në një fabrikë mbeturinash në Leverkusen, Gjermani, po zbehen, thonë zyrtarët. Banorët janë paralajmëruar të shmangin blozën që ka rënë si shi pas shpërthimit të martën.

Të fundit