Flash News

Bota

Posta e mëngjesit/ Me 2 rreshta: Çfarë pati rëndësi dje në botë

Posta e mëngjesit/ Me 2 rreshta: Çfarë pati rëndësi

Mirëmëngjes!

Politiko.al mbështetur në raporte të gazetave amerikane, ju sjell një blic lajmesh nga bota në ‘Posta e mëngjesit’. Për të marrë ‘Postën’ çdo mëngjes me email na shkruani në [email protected]

■ Në një vizitë katër-ditore në Sllovaki dhe Hungari, Papa Françesku tha fjalë të forta për ata që mbajnë simbole të krishtera për përfitime personale ose politike.

■ Një në katër spitale amerikane po raporton se mbi 95 përqind e shtretërve të urgjencës janë të zënë. Kriza është më e theksuar në Jug.

■ Duke mos dashur të presin që qeveria federale të miratojë vaksinat e treta të Covid, disa amerikanë po i kërkojnë ato tani.

■ Kuba, e cila krijoi vaksinat e saj Covid, do të bëhet vendi i parë që ofron vaksina për fëmijët 2 vjeç. Kina dhe Emiratet e Bashkuara Arabe  po vaksinojnë fëmijë të moshës 3 vjeç.

■ Vladimir Putin, presidenti rus, po izolohet pasi disa anëtarë të rrethit të tij të ngushtë u testuan pozitivë  me koronavirus.

■ Alyona Popova po bën fushatë për një vend në dhomën e ulët të Dumës ruse dhe po i lut gratë që të kthehen kundër partisë qeverisëse të Vladimir Putinit. Dhuna në familje është në qendër të platformës së saj.

■ Kryeprokurori i Haitit tha se kishte prova që lidhnin kryeministrin në detyrë, Ariel Henry, me vrasjen në korrik të Jovenel Moïse, ish -presidentit. Kjo vjen në mes të një përshkallëzimi të luftës për pushtet në Haiti.

■ Ushtria e Mianmarit, e njohur si Tatmadaë, po rrit sulmet ndaj një rezistence të armatosur kryesisht të improvizuar. Mijëra njerëz janë strehuar në pyje, disa prej të cilëve janë të mbushur me gjarpërinj helmues dhe malarje.

■ Këshilltari kryesor ushtarak i Donald Trump telefonoi zyrtarët kinezë në muajt e fundit të administratës për t’i siguruar ata se SHBA nuk do të sulmonte Kinën, raporton një libër i ri.

■ Presidenti Biden do të emërojë Alvaro Bedoya, një ekspert i privatësisë dhe kritik i Big Tech, në Komisionin Federal të Tregtisë.

Të fundit