Bota

Posta e mëngjesit/ Me 2 rreshta: Çfarë pati rëndësi dje në botë

Posta e mëngjesit/ Me 2 rreshta: Çfarë pati rëndësi

Mirëmëngjes! Politiko.al mbështetur në raporte të gazetave amerikane, ju sjell një blic lajmesh nga bota në ‘Posta e mëngjesit’. Për të marrë ‘Postën’ çdo mëngjes me email na shkruani në [email protected]

■ Në dy javët e fundit, infeksionet në Gjermani janë rritur me 57 përqind, ndërsa numri i vdekjeve është rritur me 11 përqind.

■ Kina raportoi të shtunën 26 raste të reja të lidhura me udhëtimet e brendshme për pushime.

■ Singapori do të kërkojë vaksinim ose teste ditore për hyrjen në vendin e punës vitin e ardhshëm.

■ Këngëtari Ed Sheeran njoftoi se ishte testuar pozitiv me koronavirus dhe se do të anulonte paraqitjet publike dhe do të punonte në shtëpi, në karantinë.

■ Protestuesit sudanezë dolën në rrugët e Khartoum, kryeqytet, herët në mëngjes, duke dhënë një shenjë tjetër të paqëndrueshmërisë, afërsisht një muaj pas një përpjekjeje të dështuar për grusht shteti nga besnikët e diktatorit të rrëzuar Omar Hassan al-Bashir.

■ Zyrtarët kamboxhianë thonë se koleksionet e Muzeut Met ne New York përfshijnë artefakte që një hajdut famëkeq tempulli plaçkiti gjatë dekadave të luftës.

■ Forcat ushtarake kolumbiane kapën Dairo Antonio Isuga, udhëheqësin e një karteli droge dhe njeriu më i kërkuar në vend.

Të fundit