Flash News

Bota

Posta e mëngjesit/ Me 2 rreshta: Çfarë pati rëndësi dje në botë

Posta e mëngjesit/ Me 2 rreshta: Çfarë pati rëndësi

Mirëmëngjes! Politiko.al mbështetur në raporte të gazetave amerikane, ju sjell një blic lajmesh nga bota në ‘Posta e mëngjesit’. Për të marrë ‘Postën’ çdo mëngjes me email na shkruani në [email protected]

■ Forcat ukrainase dhe ruse shkëmbyen goditje të reja dje pranë Sievierodonetsk, thanë autoritetet ushtarake dhe analistët, ndërsa Moska rinovoi shtytjen drejt qytetit, një nga bastionet e fundit të mëdha ukrainase në një pjesë kyçe të lindjes.

■ Presidenti Biden paralajmëroi dje se lija e majmunëve, një infeksion viral që përhapet në mbarë botën, ishte diçka "për të cilën të gjithë duhet të shqetësohen".  

■ Gazeta The New York Times ka filluar të përpilojë një arkiv të krimeve të mundshme të luftës në Ukrainë.

■ Ministri i Kulturës i Ukrainës tha se forcat ruse kishin shkatërruar ose dëmtuar më shumë se 350 vende kulturore dhe historike që nga fillimi i pushtimit në fund të shkurtit.

■ Anthony Albanese, lideri i Partisë Laburiste Australiane, u betua sot si kryeministër i ri i Australisë.

■ Kriza e fundit e qeverisë së Izraelit u zgjidh përkohësisht dje pasi ligjvënësja Ghaida Rinawie Zoabi, e cila u largua nga koalicioni qeverisës në fund të javës së kaluar, ra dakord të kthehej, duke e lejuar një shumicë të vogël.

■ Më shumë se 60 njerëz u vranë dhe miliona të tjerë mbetën të pastrehë në Indi dhe Bangladesh, pasi shirat e dendur para musonit shkatërruan stacionet e trenave, qytetet dhe fshatrat.

■ Në udhëtimin e tij të parë në Azi që nga marrja e detyrës, Presidenti Biden po kërkon të forcojë lidhjet me aleatët e tronditur nga manovrat e paparashikueshme të Donald Trump dhe nga ndikimi në rritje i Pekinit.

■ Stuhitë lanë të paktën pesë njerëz të vdekur dhe qindra mijëra pa energji elektrike në Quebec dhe Ontario.

■ Një anëtar i lartë i Gardës Revolucionare të Iranit u vra jashtë shtëpisë së tij. Askush nuk e ka marrë përgjegjësinë për vrasjen.

Të fundit