Flash News

Bota

Presidenti Niinistö telefonon Putin: Finlanda do të bashkohet me NATO-n

Presidenti Niinistö telefonon Putin: Finlanda do të bashkohet me

Presidenti finlandez telefonoi sot homologun e tij rus Vladimir Putin për t'i thënë atij se Finlanda do të aplikojë për anëtarësim në NATO në ditët e ardhshme.

Në një deklaratë, Sauli Niinistö tha se i tha Putinit se si lëvizjet e fundit nga Rusia, së bashku me pushtimin e Ukrainës, "kanë ndryshuar mjedisin e sigurisë në Finlandë".

“Biseda ka qenë e drejtpërdrejtë dhe është zhvilluar pa acarime. Shmangia e tensioneve konsiderohej e rëndësishme”, thotë Niinistö.

Rusia ka kërcënuar prej kohësh me pasoja nëse fqinjët e saj të afërt bashkohen me NATO-n, një aleancë ushtarake perëndimore e themeluar pjesërisht për të shmangur kërcënimin nga Bashkimi Sovjetik në vitin 1949.

Por Niinistö dhe kryeministri i vendit kërkuan që Finlanda të bashkohet të enjten dhe Suedia pritet të ndjekë të njëjtin shembull në ditët e ardhshme.

Të fundit