Flash News

Bota

Protesta kundër masave antiCovid, demonstruesit thyejnë zyrat e BE-së në Bruksel

Protesta kundër masave antiCovid, demonstruesit thyejnë zyrat e

Protestat në Bruksel kundër kufizimeve të koronavirusit u shndërruan në dhunë të dielën pasi protestuesit u përleshën me oficerët e policisë dhe vandalizuan zyrat e Shërbimit Evropian të Veprimit të Jashtëm, krahu diplomatik i BE-së.

Politico raporton se demonstruesit dolën në rrugë për të kundërshtuar masat anticovid. Të paktën rreth 50.000 njerëz mbushën rrugët e Brukselit. Policia përdori kundrejt demonstruesve gaz lotjsellës dhe topa uji për të pastruar zonën.

Protestuesit hodhën gardhe metalike dhe një kosh pluhuri të djegur ndaj policëve në hyrje të një stacioni metroje. Demonstruesit me kapuç dhe të maskuar thyen xhamin e jashtëm të zyrës së EEAS ndërsa policia ishte brenda.

"Hyrja anësore u vandalizua," tha një zëdhënës i Komisionit, duke shtuar se askush nuk ishte në rrezik. Diplomati i lartë Josep Borrell vizitoi zyrat për të inspektuar dëmet dhe postoi në Twitter duke dënuar "shkatërrimin dhe dhunën e pakuptimtë".

Policia tha të dielën në mbrëmje se tre oficerë dhe 12 protestues u dërguan në spital, por asnjë me lëndime të rrezikshme për jetën. Rreth 70 persona u arrestuan, shtuan ata.

Protestuesit kanë organizuar rregullisht demonstrata kundër kufizimeve të koronavirusit në kryeqytetin belg që nga viti i kaluar, por tubimi i së dielës shënoi një rritje të madhe në pjesëmarrje krahasuar me rreth 5,000 protestues në fillim të këtij muaji, dhe më shumë se rreth 35,000 njerëz që morën pjesë në një protestë nëntorin e kaluar. ishte kthyer edhe në dhunë.

Të fundit