Flash News

Bota

Protestuesit pro Trump sulmuan Capitol Hill, si dështoi siguria në simbolin më të njohur të fuqisë amerikane

Protestuesit pro Trump sulmuan Capitol Hill, si dështoi siguria në

Kaosi i përgjakshëm brenda Capitolit të SHBA të mërkurën erdhi pasi forca e policisë që mbron kompleksin legjislativ u tejkalua nga një turmë mbështetësish pro Trump në atë që zyrtarët e zbatimit të ligjit e quajtën një dështim katastrofik.

Rrethimi i Kapitolit, shtëpia e Senatit Amerikan dhe Dhomës së Përfaqësuesve, përfaqëson një nga gabimet më të mëdha të sigurisë në historinë e fundit të SHBA, thanë zyrtarët aktualë dhe të ish-zbatimit të ligjit, duke kthyer një nga simbolet më të njohur të fuqisë amerikane në një vend i dhunës politike.

Ky kalim erdhi pavarësisht shenjave të dukshme paralajmëruese të dhunës së mundshme nga mbështetësit e linjës së ashpër të Presidentit Donald Trump, të cilët janë të ndezur nga pretendimet e pabazuara të Trump për zgjedhje të vjedhura duke shpresuar të bllokojnë inaugurimin e Presidentit të zgjedhur Joe Biden.

Protestuesit pro Trump sulmuan Capitol Hill, si dështoi siguria në

Siguria fillimisht u mor pothuajse plotësisht nga Policia e Kapitolit të SHBA, me forca me rreth 2,000 anëtarë për kontrollin e Kongresit dhe e përkushtuar në mbrojtjen e Kapitolit.

Për arsye që mbetën të paqarta, forcat e tjerë të sigurisë të qeverisë federale amerikane nuk mbërritën në kohë ndërsa protestuesit rrethuan selinë e Kongresit.  

Numërimi i votave elektorale të zgjedhjeve presidenciale nga Kongresi, normalisht një formalitet, u parapri nga disa javë kërcënimesh në mediat sociale që protestat e planifikuara pro-Trump mund të kalonin në dhunë.

Përkundër atyre alarmeve të rrezikut, forca e Policisë së Kapitolit nuk kërkoi ndihmë paraprake për të siguruar ndërtesën nga agjencitë e tjera federale siç është Departamenti i Sigurisë Kombëtare, sipas një zyrtari të lartë.

Dhe përforcimet e Gardës Kombëtare, të thirrur nga kryetari i bashkisë së qytetit, nuk u mobilizuan deri më shumë se një orë pasi protestuesit kishin shkelur për herë të parë barrikadat.

Në kontrast të plotë, ato agjenci u vendosën në mënyrë agresive nga administrata Trump gjatë protestave të brutalitetit të policisë të verës së kaluar në Uashington dhe gjetkë në Shtetet e Bashkuara.

Policia e Kapitolit nuk iu përgjigj kërkesave për komente.

Protestuesit pro Trump sulmuan Capitol Hill, si dështoi siguria në

Oficerët e forcës janë trajnuar për të mbajtur protestuesit larg shkallëve të jashtme të mermerit të Kapitolit, për të mbrojtur kompleksin si një kështjellë. Por ka kaq shumë dritare dhe dyer në kompleksin e shekullit të 19-të, sa është e vështirë për t'i mbrojtur të gjitha, tha Terrance Gainer, i cili shërbeu si shef i Policisë së Kapitolit, zyrtari kryesor i tij i zbatimit të ligjit.

Ndërsa futeshin në zemër të qeverisë Amerikane, ata mund të shiheshin në kamera duke lëvizur lirshëm nëpër sallat historike - duke u lëkundur nga një ballkon, duke kaluar nëpër zyrat e Kryetarit të Dhomës Nancy Pelosi, dhe madje duke u ulur në karrigen e rezervuar për Senatin zyrtari kryesues.

Kam besim të madh te burrat dhe gratë që mbrojnë Kongresin, por do të duhet të ketë një llogari të plotë. Ne do të duhet të zhytemi thellë në atë që shkoi keq ", tha Gainer.

Ligjbërësit brenda ndërtesës fajësuan mungesën e përgatitjes për shkeljen historike të sigurisë. "Unë mendoj se policia bëri një punë të mirë në rrethana, por qartë nuk kishte planifikim të mjaftueshëm," tha Përfaqësuesi Vicente Gonzalez, një Demokrat i Teksasit. Reuters

Ditari politik

Të fundit