Bota

Pse Kamala Harris do të hyjë në histori si e para grua që bën betimin e veshur në ngjyrë vjollcë

Pse Kamala Harris do të hyjë në histori si e para grua që

Kamala Harris është do të hyjë në histori si e para femër me ngjyrë që do të bëjë betimin e veshur në ngjyrë vjollcë, si frymëzim nga Shirley Chisholm, gruaja e parë afro-amerikane që kandidoi për president. "Kamala Harris ka veshur ngjyrë vjollcë, diçka mjaft domethënëse për të. Kur ajo kandidoi për president, një nga ngjyrat e fushatës së saj ishte vjollca dhe e verdha.

Kjo është një shenjë frymëzimi nga Shirley Chisholm e cila garoi për president si një grua me ngjyrë dekada më parë dhe ka frymëzoi karrierën e saj politike, "raporton Abby Phillip i CNN. Chisholm bëri fushatë për nominimin presidencial të Partisë Demokratike në 1972.

Ajo veshi një pallto ngjyrë vjollce nga stilisti Christopher John Rogers. Chisholm përdori ngjyrën vjollcë në fletushkat e saj të fushatës.

Ditari politik

Të fundit