Flash News

Bota

Pse u tërhoq Rusia nga Ishulli i Gjarpërinjve?

Pse u tërhoq Rusia nga Ishulli i Gjarpërinjve?

BBC

Kjo dalje e vogël shkëmbore në veri-perëndim të Detit të Zi u pushtua nga Rusia në ditën e parë të pushtimit të saj në Ukrainë dhe që atëherë ka luajtur një rol të madh në luftë.

Pas më shumë se katër muajsh bombardime të përsëritura ukrainase, forcat ruse kanë braktisur ishullin Snake ose Zmiinyi, siç njihet në Ukrainë.

Rusia thotë se ka tërhequr garnizonin e saj si një "gjest vullneti të mirë" për të provuar se nuk po pengonte eksportet e grurit, por Ukraina e hodhi poshtë këtë pretendim, pasi Moska vazhdoi të bombardonte dyqanet e saj të drithit.

Vështirë për t'u mbrojtur

Ishulli është i ekspozuar ndaj sulmeve nga të gjitha drejtimet nga ajri dhe deti, dhe garnizoni i vogël i ngarkuar për ta mbrojtur atë - fillimisht ukrainas dhe më vonë rusë - është përshkruar si "rosat e ulur" nga ekspertët ushtarakë.

I kapur nga rusët më 24 shkurt, ishulli i gjarpërinjve ndodhet vetëm 35 km (22 milje) nga brigjet e Ukrainës - shumë brenda rrezes së sulmeve me raketa, artileri dhe dron nga bregu.

Dhe forcat e armatosura të Ukrainës kanë bërë pikërisht këtë, duke pretenduar një seri sulmesh shkatërruese në vetë ishullin dhe çdo anije që sjell dislokime trupash dhe armatime të rënda.

Në prill, aftësitë kundërajrore të Rusisë në veriperëndim të Detit të Zi u dobësuan ndjeshëm me fundosjen e Moskva, flamuri i flotës së saj të Detit të Zi.

Kjo shpjegon pse Kremlini ishte kaq i dëshpëruar për të sjellë sisteme kundërajrore dhe luftë radio-elektronike në ishullin e gjarpërinjve. Por u bë një makth logjistik për Rusinë për t'u mbrojtur, sepse ishte shumë larg nga bazat e saj kryesore detare në Detin e Zi.

Me gjithë sulmet e saj, Ukraina ka kapacitet shumë të kufizuar detar, kështu që nuk ka qenë në gjendje të zbarkojë forcat e saj në ishull.

Analisti ushtarak ukrainas Oleh Zhdanov argumenton se vendosja e trupave në ishullin e gjarpërinjve nuk ka kuptim për asnjërën palë, pasi ato do të bëheshin një objektiv i lehtë. Në vend të kësaj, z. Zhdanov mbron krijimin e "kontrollit të zjarrit" - ruajtjen e aftësisë për të goditur çdo objektiv që i afrohet ishullit.

Kjo do t'i jepte gjithashtu një siguri më të madhe portit më të madh të Ukrainës në Detin e Zi, Odesa, dhe të gjithë sektorit veriperëndimor të Detit të Zi.

Një 'shkëmb' i rëndësishëm

Rusia tashmë kontrollon një pjesë të madhe të bregut të Detit të Zi të Ukrainës, plus Gadishullin e Krimesë dhe të gjithë Detin Azov. Mbajtja e ishullit të gjarpërinjve përfundoi një bllokadë efektive të Odesës dhe do të thoshte se eksportet e shumicës dërrmuese të grurit ukrainas ishin të pamundura.

Kjo do të thoshte gjithashtu se bregu i Detit të Zi u bë gjithashtu i prekshëm ndaj sulmeve dhe ekspertët ushtarakë në Kiev shprehën frikën se Rusia mund të instalonte mbrojtje ajrore me rreze të gjatë, si një sistem raketor ajror S-400.

Një vështrim në hartë tregon gjithashtu se kontrolli rus i ishullit përfaqësonte një kërcënim për Rumaninë anëtare të NATO-s - si porti i saj kyç i Konstancës ashtu edhe trafiku në grykëderdhjen e lumit Danub.

Nuk është vetëm strategjikisht e rëndësishme - kjo zonë është gjithashtu e pasur me rezerva të naftës dhe gazit.

Të fundit