Flash News

Bota

Putin garanton paqe me Ukrainën, por Kievi duhet të plotësojë dy kushte

Putin garanton paqe me Ukrainën, por Kievi duhet të

Presidenti rus, Vladimir Putin ka shpalosur parakushtet e Rusisë për fillimin e bisedimeve të paqes me Ukrainën.

Ai tha se Rusia do të ishte gati për bisedime të tilla që “nesër” nëse trupat ukrainase tërhiqen nga rajonet Zaporizhzhia, Kherson, Donetsk dhe Luhansk dhe nëse Kievi heq dorë nga planet për t’u bashkuar me NATO-n.

Nëse Ukraina do të pranonte këto kushte, ai tha se do të urdhëronte ndaljen e luftës dhe do të fillonte negociatat, raporton skynews.

Të fundit