Flash News

Bota

Putin i dërgon sinjal Perëndimit duke fluturuar me ‘bombardues’ me aftësi bërthamore

Putin i dërgon sinjal Perëndimit duke fluturuar me

Presidenti rus Vladimir Putin fluturoi me një bombardues strategjik të modernizuar Tu-160M me aftësi bërthamore të enjten, në një lëvizje që ka të ngjarë të shihet në Perëndim si një sinjal i mprehtë i aftësive bërthamore të Moskës.

Avioni gjigant i koduar "Blackjacks" nga aleanca ushtarake NATO, është një version i modernizuar i një bombarduesi të kohës së Luftës së Ftohtë që ish-Bashkimi Sovjetik do ta kishte vendosur në rast lufte bërthamore për të shpërndarë armë në distanca të gjata.

Televizioni shtetëror tregoi Putinin duke zbritur një shkallë nga avioni pas fluturimit dhe duke u thënë gazetarëve se ishte një avion i besueshëm dhe i modernizuar që mund të pranohej nga Forcat Ajrore Ruse.

"Është një makinë e re, shumë gjëra rreth saj janë të reja. Është më e lehtë për t'u kontrolluar. Është e besueshme," tha Putin.

Udhëheqësi rus, i cili pritet të fitojë lehtësisht një mandat tjetër gjashtëvjeçar muajin e ardhshëm, e bëri fluturimin në një kohë kur Moska dhe Perëndimi janë në mosmarrëveshje për luftën e Rusisë në Ukrainë dhe vdekjen në burg të politikanit opozitar Alexei Navalny.

Të fundit