Flash News

Bota

Putin “kërcënon” Britaninë: Do të përgjigjemi nëse furnizoni me predha Ukrainën

Putin “kërcënon” Britaninë: Do të

Presidenti rus Vladimir Putin ka komentuar deklaratën britanike se do të furnizojë Ukrainën me predha tankesh të bëra me uranium të varfëruar.

Komentet e liderit rus, të bëra gjatë vizitës në Moskë nga homologu i tij kinez Xi Jinping, erdhën si përgjigje ndaj ministres britanik të mbrojtjes në Dhomën e Lordëve.

Annabel Goldie tha se Mbretëria e Bashkuar do t'i furnizonte Ukrainës me armë shpuese që përmbajnë uranium të varfëruar me dhuratën e saj prej 14 tankesh Challenger 2, sepse ato konsiderohen shumë efektive në mposhtjen e tankeve dhe mjeteve të blinduara moderne.

"Nëse e gjithë kjo ndodh, rusët do të duhet të përgjigjen në përputhje me rrethanat, duke pasur parasysh se perëndimi kolektivisht tashmë ka filluar të përdorë armë me një komponent bërthamor," tha Putin.

Putin nuk dha detaje, megjithëse udhëheqësi rus shpesh bën kërcënime të lidhura me bërthamën, kryesisht në një përpjekje për të bindur vendet perëndimore që të kufizojnë ndërhyrjet e tyre në luftën në Ukrainë, e cila filloi nga pushtimi i Moskës vitin e kaluar.

Të fundit