Flash News

Bota

Putin kërkoi mobilizim ushtarak, BE paralajmëron sanksione të reja kundër Rusisë

Putin kërkoi mobilizim ushtarak, BE paralajmëron sanksione të

 

Planet e Vladimir Putin për mobilizim të pjesshëm ushtarak për të mbështetur luftën në Ukrainë janë baza për një raund të ri sanksionesh të BE-së, tha Ursula von der Leyen.

Udhëheqësit perëndimorë kanë frikë se Putini do t'i përdorë referendumet si një justifikim për të pretenduar se frontet lindore dhe jugore të Ukrainës janë pjesë përbërëse të Rusisë, duke pasqyruar aneksimin e paligjshëm të Krimesë në vitin 2014.

Në të njëjtën kohë, udhëheqësi rus synon të sjellë deri në 300,000 forca të rezervuara në ushtrinë ruse përmes një dekreti të mobilizimit të pjesshëm, një lëvizje që ekspertët e shohin si një reagim ndaj kundërofensive të nisur së fundmi nga Ukraina.

"Presidenti Putin po tregon dobësinë e tij tani sepse ajo që shihni është se ai planifikon të mobilizojë personel më pak të trajnuar, më pak përvojë, më pak të motivuar. Dhe ai dëshiron të fillojë një referendum të rremë në tokën sovrane të Ukrainës," tha presidentja e Komisionit Evropian për CNN gjatë vizitës së saj në Nju Jork, ku mori pjesë në seancën hapëse të Asamblesë së Përgjithshme të Kombeve të Bashkuara.

"Pra, unë mendoj se kjo kërkon sanksione nga ana jonë, përsëri."

Pas intervistës me CNN, një zëdhënës i von der Leyen ndau një deklaratë duke shpjeguar se dënimet e reja do të përqendrohen te "individët dhe subjektet" që mbështesin pushtimin e Ukrainës dhe në "kontrollet shtesë të eksportit mbi teknologjinë civile ndërsa Rusia po kalon drejt një ekonomie të plotë lufte. ."

Komisioni ende nuk ka dhënë detaje të mëtejshme.

Të fundit