Flash News

Bota

Putin organizon ceremoni për të shpallur aneksimin më të madh në Europë që nga epoka naziste

Putin organizon ceremoni për të shpallur aneksimin më të

Presidenti rus Vladimir Putin do të organizojë një ceremoni për të shpallur sundimin e Rusisë mbi rreth 15% të Ukrainës, aneksimi më i madh në Evropë që nga epoka naziste.

Shpallja do të pasohet nga një koncert festiv jashtë mureve të Kremlinit në Sheshin e Kuq. Aneksimi i Rusisë i zonave të pushtuara nga Rusia të Donetskut, Luhansk, Kherson dhe Zaporizhzhia është dënuar nga Perëndimi dhe më gjerë.

Shefi i OKB-së Antonio Guterres e quajti atë një "përshkallëzim të rrezikshëm" dhe një shkelje të kartës së Kombeve të Bashkuara.

Aneksimi rus, i mbajtur pas asaj që Perëndimi i denoncoi si referendume të rreme nën kërcënimin e armëve në territorin e pushtuar, pasoi disa javë disfata për forcat e Moskës në fushën e betejës në të cilën ata u rrëzuan nga pozicionet e tyre në verilindje të Ukrainës.

Putin ka urdhëruar thirrjen e qindra mijëra rezervistëve rusë, një lëvizje që bëri që dhjetëra mijëra burra rusë të ikin përtej kufijve për t'i shpëtuar dërgimit në luftë.

Burimi: Euronews

Të fundit