Flash News

Bota

Putin përgatit Rusinë për "luftë të përjetshme" me Perëndimin

Putin përgatit Rusinë për "luftë të

Edhe pse pushtimi i Ukrainës duket se nuk po ecën sipas planit të tij, presidenti rus Vladimir Putin është të paktën i vendosur të vazhdojë një “luftë të përjetshme” me Perëndimin.

The Guardian raporton se zëdhënësi i Kremlinit, Dmitry Peskov, ka shprehur vullnetin e Putin për të vijuar luftën e nisur me Perëndimin.

“Gjërat do të bëhen shumë më të vështira. Kjo do të marrë një kohë shumë, shumë të gjatë”, tha Peskov.

Më shumë se një vit në një pushtim që, sipas planifikimit rus, supozohej të zgjaste javë, qeveria e Vladimir Putin po e vendos shoqërinë në një bazë lufte me perëndimin dhe po gërmon për një konflikt shumëvjeçar.

Duke folur gjerësisht me punëtorët në një fabrikë aviacioni në rajonin e Buryatia së fundmi, Putini e quajti edhe një herë luftën si një betejë ekzistenciale për mbijetesën e Rusisë.

“Për ne, kjo nuk është një detyrë gjeopolitike, por një detyrë e mbijetesës së shtetësisë ruse, duke krijuar kushte për zhvillimin e ardhshëm të vendit dhe fëmijëve tanë”, tha presidenti.

Të fundit