Flash News

Bota

Reuters: Zelenskiy kërkon armë ballkanike nga Tirana pas mbështetjes së dobët nga SHBA

Reuters: Zelenskiy kërkon armë ballkanike nga Tirana pas

Presidenti ukrainas Volodymyr Zelenskiy u përpoq të nxiste mbështetjen e Ballkanit për vizionin e tij për paqen në Ukrainë dhe promovoi idenë e prodhimit të përbashkët të armëve në një samit dy-ditor të vendeve të Evropës Juglindore të mërkurën.

Samiti në kryeqytetin shqiptar, Tiranë, vjen ndërsa Kievi po përpiqet të përmirësojë aftësitë e tij mbrojtëse për të mposhtur forcat ruse në një kohë të mbështetjes së dobët të SHBA-së për më shumë se dy vjet nga pushtimi i plotë i Rusisë.

"Ne jemi të interesuar për bashkëprodhim me ju dhe të gjithë partnerët tanë," u tha Zelenskiy delegacioneve të larta nga Shqipëria, Bullgaria, Serbia, Maqedonia e Veriut, Kosova, Bosnja, Mali i Zi, Kroacia, Moldavia dhe Rumania në fjalën e tij të hapjes.

"Ka rreth 500 kompani mbrojtëse që operojnë në Ukrainë, secila prej tyre shton forcën, por nuk mjafton për të fituar (kundër presidentit rus Vladimir) Putin. Ne shohim problemet me furnizimin me municione, gjë që ndikon në situatën në fushën e betejës."

Zelenskiy propozoi organizimin e një forumi të mbrojtjes ukrainas-ballkanike në Kiev ose në një kryeqytet ballkanik për të ushqyer bashkëpunimin në armë, duke përsëritur iniciativa të ngjashme të kryera vitin e kaluar me kompanitë e armëve britanike dhe amerikane.

Shqipëria, Bullgaria, Maqedonia e Veriut, Mali i Zi dhe Rumania janë anëtarë të NATO-s, i janë bashkuar sanksioneve perëndimore kundër Rusisë dhe kanë dërguar armë dhe pajisje në Ukrainë. Ka industri të rëndësishme armësh në pjesë të Ballkanit, veçanërisht në Serbi dhe Kroaci, një trashëgimi e ish-Jugosllavisë federale.

Aleati i vjetër i Moskës, Serbia nuk ka vendosur sanksione dhe as Beogradi dhe as Kievi nuk e njohin pavarësinë e Kosovës, e cila mbështet Ukrainën dhe po kërkon anëtarësimin në Bashkimin Evropian dhe NATO.

Një deklaratë e përbashkët e nënshkruar nga 10 vende në samit thoshte se liderët e tyre ishin të gatshëm të merrnin pjesë në një samit të paqes të udhëhequr nga ukrainas në Zvicër këtë pranverë për të diskutuar vizionin e Zelenskiy për paqen.

Kryeministri shqiptar Edi Rama dhe Zelenskiy zhvilluan bisedime dhe nënshkruan një Marrëveshje për Miqësinë dhe Bashkëpunimin midis Ukrainës dhe Shqipërisë, thanë liderët.

Zelenskiy tha në një konferencë shtypi se sa herë që furnizimet me armë për Ukrainën vonoheshin, ishte një "dhuratë" për Putinin rus, një aludim i dukshëm për ngërçin prej muajsh në Kongresin e SHBA për ofrimin e më shumë ndihmë për Kievin.

Udhëheqësit e tjerë përsëritën mbështetjen e tyre për Kievin në një deklaratë të përbashkët, duke thënë se ata ishin të gatshëm "të marrin pjesë në rimëkëmbjen dhe rindërtimin e Ukrainës pas luftës, në mënyrë që t'i mundësojnë popullit ukrainas të rindërtojë vendin e tyre". Reuters

Të fundit